Wyszukiwanie

Nowoczesny stomatologiczny gabinet

W Polsce brakuje lekarzy

Share Button

W Polsce chronicznie brakuje lekarzy – to nic nowego. Jak czytamy w Gazecie Wyborczej w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców, jest najmniej w Unii Europejskiej, a pracują niemal najdłużej. Czy powinniśmy się zatem dziwić że 10 – 20 proc. absolwentów kierunków medycznych wyjeżdża za granicę?

Według Health at Glance 2014, raportu organizacji OECD, na 1000 mieszkańców naszego kraju przypada 2,2 lekarza. Więcej jest np. w Rumunii czy Słowenii. Gorzej jest tylko w Turcji i Macedonii, krajach nienależących do UE.

W Polsce liczba absolwentów studiów medycznych wynosi 6,7 absolwenta na 100 tysięcy mieszkańców. Średnia dla krajów UE wynosi 9,9 na 100 tysięcy mieszkańców. Ale nawet tak mała liczba absolwentów nie ma wielkich szans na specjalizację.

Jak czytamy w GW: Przyczyn braku lekarzy jest sporo. Jedną z nich jest emigracja. Co roku z Polski wyjeżdża średnio 25 procent absolwentów uczelni medycznych. Głównie z powodów finansowych, ale nie tylko. Chodzi też o łatwiejszy dostęp do specjalizacji. Wyjeżdżają jednak nie tylko młodzi.

Inne zjawisko, o którym się nie mówi, a które ma ogromne znaczenie, to nadumieralność lekarzy – zauważa prezes DIL. – Lekarze mężczyźni żyją mniej więcej tyle, co ich pacjenci, czyli około 80 lat. Natomiast lekarki żyją o 10 lat krócej niż ich pacjentki. Średni wiek życia Dolnoślązaczki to 82 lata, a średni wiek życia lekarek w naszym województwie to 72 lata. Nie bez znaczenia jest też feminizacja zawodu. 75 procent studentów medycyny to kobiety, które w przyszłości rzadziej niż mężczyźni decydują się na pracę na dwóch czy trzech etatach. Gdy zostają matkami, nierzadko etat w szpitalu z nocnymi i świątecznymi dyżurami zamieniają na pracę w przychodni.

Ministerstwo zdrowia wprowadziło kształcenie modułowe, by ułatwić zdobywanie specjalizacji. – Lekarze, którzy w ramach szkolenia specjalizacyjnego zrealizują i zaliczą jeden z modułów podstawowych, nie muszą ponownie odbywać tego modułu, gdy przystąpią do kolejnej specjalizacji w innej dziedzinie medycyny – mówi Krzysztof Bąk z ministerstwa zdrowia. – Dzięki temu lekarz będzie mógł uzyskać kolejny tytuł specjalisty w znacznie krótszym czasie.

Studio Uśmiechu MM Dent

Źródło: Gazeta Wyborcza / Gazeta Wrocławska (GW)

Share Button

Komentuj