Wyszukiwanie

Leczenie kanałowe – Endodoncja

Share Button

Endodoncja to leczenie kanałowe zębów, polegające na usunięciu martwej i zainfekowanej miazgi z komory zęba.

Leczenie endodontyczne jest potrzebne w momencie, kiedy mamy do czynienia z zapaloną i zainfekowaną miazgą, a przyczyny takiego stanu mogą być różne: głęboki ubytek, wielokrotne leczenie zęba, złamanie, pęknięcie zęba. Również uraz może spowodować zniszczenie miazgi, jeśli nie ma widocznego złamania lub pęknięcia zęba. Jeśli infekcja miazgi nie jest leczona może stać się przyczyną bólu lub prowadzić do powikłań, np. ropnia.

Dzięki rozwojowi technik w dziedzinie endodoncji większość zębów, która wcześniej kwalifikowałaby się do ekstrakcji dziś pozwala nam stworzyć filar do dużych prac stomatologicznych.

Leczenie kanałowe jest podejmowane w przypadku nieodwracalnych chorób miazgi.

leczenie lanalowe - dobry dentysta warszawaLeczenie kanałowe polega na usunięciu martwej lub zmienionej zapalnej miazgi zęba i szczelnym wypełnieniu systemu kanałowego zęba materiałem, którym najczęściej jest gutaperka.Po zakończeniu leczenia pozostaje odbudowa części koronowej zęba. Ze względu na najczęściej duże zniszczenie twardych tkanek zęba procesem próchnicowym, rozwiązaniem optymalnym jest korona protetyczna.
Nieprzyjemne doświadczenia związane z leczeniem endodontycznym staja się często dylematem czy poddawać się leczeniu czy nie. Obecnie leczenie endodontyczne jest zabiegiem przeprowadzanym w znieczuleniu, a więc niebolesnym.Endodoncja bez bólu

Zapewniamy Państwa, że dołożymy wszelkich starań, aby leczenie było jak najmniej uciążliwe, krótkie i komfortowe. W naszym gabinecie dla osiągnięcia pełni sukcesu stosujemy nowoczesne narzędzia do opracowywania kanałów, systemy do pomiaru długości kanału, ultradźwięki oraz mikroskop.

Dbajmy o wyleczone zęby

Ząb z tymczasowym wypełnieniem jest bardziej podatny na złamania, dlatego należy jak najszybciej umówić się z twoim dentystą na kolejną wizyt. Większość zębów leczonych endodontycznie pozostaje w jamie ustnej tak długo jak inne zęby.

Korzyści płynące z prawidłowo przeleczonego endodontycznie zęba są niebagatelne. Przy odpowiedniej pielęgnacji i kontroli pozwalają na długotrwałe utrzymanie własnego zęba w jamie ustnej jak również stanowią podkład pod koronę lub filar mostu przy uzupełnieniach protetycznych.
Alternatywą dla leczenia endodontycznego jest usunięcie chorego zęba.

Prawidłowo przeleczony endodontycznie ząb z dokładnie wypełnionymi kanałami daje możliwość zachowania zęba i jego odbudowy w zależności od potrzeb pacjenta. Możemy odbudować koronę zęba z materiałów złożonych lub, jeśli korona jest zniszczona wykonać wkład koronowo-korzeniowy, a na nim koronę protetyczna.

Share Button