Stosunkowo wcześnie, bo po 30-35 roku życia, pojawiają się pierwsze oznaki utraty nawilżenia, kolorytu i objętości. Nie ma konieczności na tym etapie stosowania zabiegów zwiększających objętość i podkreślających ich kontur, ale brakuje im młodzieńczego blasku. Jest to dobry moment, by po raz pierwszy w życiu spróbować zabiegu „nawilżania ust” delikatnie odświeżającego i odmładzającego czerwień wargową.
Co to jest kwas hialuronowy ?
Kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem naszej skóry. Wytwarzany jest w skórze przez fibroblasty, które stanowią główną populację komórek budujących naszą skórę. Kwas hialuronowy znajduje się w skórze w przestrzeni międzykomórkowej, gdzie stanowi idealne środowisko do życia wszystkich komórek skóry. Jego rola polega również na stymulacji produkcji włókien kolagenowych przez fibroblasty oraz na ochronie wszystkich elementów skóry przed niszczącym działaniem wolnych rodników. Kwas hialuronowy ma silne właściwości higroskopijne, czyli potrafi wiązać bardzo duże ilości wody, stanowiąc idealny środek nawilżający. W procesie starzenia tracimy jednak młodzieńczy rezerwuar kwasu hialuronowego. Przez to słabiej funkcjonują same fibroblasty, wytwarzając coraz mniej włókien kolagenowych. Nasilający się proces utraty kwasu hialuronowego w skórze doprowadza do jej ścieńczenia, zwiotczenia i poddawania się sile grawitacji. Podając w iniekcji naturalny kwas hialuronowy możemy zatrzymać i odwrócić ten proces, przywracając skórze młodzieńcze właściwości.
Preparaty zawierające kwas hialuronowy
Preparaty zawierające naturalny kwas hialuronowy nieusieciowany (nieutrwalony) służą głównie do mezoterapii skóry, zapewniając przede wszystkim szybki efekt nawilżenia i rewitalizacji. Niektóre preparaty zawierające kwas hialuronowy nieusieciowany zawierają dodatkowo glicerynę, glicerol lub mannitol, co dodatkowo zwiększa właściwości nawilżające i trwałość produktu. Preparaty służące do wypełnień i uwypuklania pewnych rejonów twarzy muszą zawierać kwas hialuronowy w formie usieciowanej (utrwalonej) wewnętrznymi wiązaniami międzycząsteczkowymi. Gwarantuje to odpowiednią formę i trwałość produktu. Preparaty mogą się różnić stopniem usieciowania cząsteczek kwasu hialuronowego i jego stężeniem. Produkty o mniejszym stężeniu, a tym samym delikatnej konsystencji służą wypełnianiu drobnych zmarszczek, produkty o dużym stężeniu, a tym samym bardziej gęstej konsystencji – zwiększaniu objętości obszarów zapadniętej skóry.
Na czym polega zabieg?
Zabieg polega na wstrzykiwaniu w czerwień nawilżającego i odświeżającego preparatu kwasu hialuronowego. Podaje się go zazwyczaj przy użyciu igły, pozostawiając małe depozyty preparatu. Albo za pomocą cieniutkiej kaniuli z jednego wkłucia przy każdym kąciku, rozprowadzając preparat równomiernie w górnej i dolnej wardze. Na końcu wykonywany jest masaż skóry w celu równomiernego ułożenia preparatu.
Komu jest zalecany – wskazania do zabiegu
Zabieg zalecany jest każdej kobiecie, która zauważyła utratę blasku i nawilżenia czerwieni , a nie chce powiększenia ich objętości. Najczęściej po raz pierwszy odczuwamy taką potrzebę po 35-40 roku życia. Można ten zabieg zaplanować również wtedy, gdy po kilku miesiącach po zabiegu powiększenia potrzebujemy delikatnie odświeżyć efekt (jako tzw. zabieg podtrzymujący).
Rezultaty zabiegu
Po zabiegu wyraźnie widać poprawę nawilżenia i kolorytu. Poprawia się również jędrność i nawilżenie skóry wokół. Czerwień wargowa delikatnie się też uwypukla, ale nie ma zmiany wielkości i kształtu. Wyglądają po prostu tak, jak w młodszym wieku.