Wyszukiwanie

dobry dentysta warszawa

Protetyka

Share Button

Protezy zębowe zastępują brakujące zęby. Mogą one być wyjmowane i z powrotem umieszczane w jamie ustnej. Choć niektórzy przyzwyczajają się do używania protez zębowych, a protezy nigdy nie zastąpią naturalnych zębów, to jednak dostępne obecnie protezy wyglądają bardzo naturalnie i są wygodniejsze niż wcześniej. Można się do niej przyzwyczaić, ale nie wolno zapominać, że należy ją czyścić jak własne zęby. Nie boli, jednak nieprawidłowo wykonana jest przyczyną zmian w przyzębiu i stawach skroniowo – żuchwowych.Protezy stomatologiczne odtwarzają zniszczone części zębów i funkcje jamy ustnej (żucie, mowa, wygląd twarzy).

Protezy zębowe

Wśród protez zębowych można wyróżnić dwie zasadnicze grupy:

  • protezy zębowe stałe
  • protezy zębowe ruchome

Protezy stałe są to uzupełnienia trwale umocowane na zębach własnych pacjenta, najczęściej za pomocą cementów. Do protez stałych należą: wkłady koronowe i koronowo – korzeniowe, korony i mosty protetyczne.

Protezy ruchome to uzupełnienia wprowadzane do jamy ustnej i wyjmowane z niej przez pacjenta. Są to: protezy szkieletowe, protezy nakładowe, częściowe i całkowite protezy osiadające.

Naszym Pacjentom oferujemy usługi protetyczne na najwyższym poziomie, w tym między innymi wykonujemy:

  • Protezy akrylowe
  • Protezy acetalowe (szkieletowe kosmetyczne)
  • Protezy szkieletowe
  • Licówki porcelanowe
  • Szyny relaksacyjne
  • Korony tymczasowe
  • Korony stalowe, licowane porcelaną, licowane porcelaną na złocie, pełnoceramiczne
  • Reperacje protez
  • Protezy całkowite i częściowe

Jak działają protezy zębowe?

Protezy pełne są wyposażone w dopasowaną do dziąseł podstawę akrylową w kolorze śluzówki jamy ustnej. Podstawa protezy górnej zakrywa podniebienie, natomiast podstawa protezy dolnej ma kształt podkowy, aby pasowała do języka.

Ile czasu może trwać przyzwyczajanie się do protezy?

Nowa proteza może powodować dziwne uczucie lub dyskomfort przez pierwszych kilka tygodni lub nawet miesięcy. Jedzenie i mówienie z protezą może wymagać pewnej praktyki. Często występuje uczucie ucisku lub luzu, gdy mięśnie policzków i języka uczą się utrzymywać protezę na swoim miejscu. Nierzadko występuje także nadprodukcja śliny, uczucie zbyt małej ilości miejsca na język oraz niewielkie podrażnienie lub bolesność. W przypadku podrażnienia śluzówki należy skontaktować się z dentystą.

Jaka jest trwałość protez zębowych?

Po pewnym okresie czasu proteza wymaga dopasowania, ponownego wykonania lub nowej podstawy ze względu na normalne zużycie. Wymiana podstawy oznacza wykonanie nowej podstawy przy jednoczesnym pozostawieniu istniejących zębów protezy. Ponadto z wiekiem następują naturalne zmiany w obrębie struktur jamy ustnej. Zmiany te powodują obluzowanie protez, co utrudnia przeżuwanie i może powodować podrażnienie dziąseł. Należy zgłaszać się do dentysty na kontrolę co najmniej raz w roku.

Czym grozi źle ukształtowana proteza?

Niewłaściwie ukształtowana korona lub przęsło mostu mogą prowadzić do:

  • powstania dysfunkcji w działaniu mięśni i stawów aparatu żującego;
  • uszkodzenia aparatu zawieszeniowego zęba przeciwstawnego;
  • rozwoju chorób przyzębia i zapaleń śluzówki jamy ustnej;
  • uporczywych bólów głowy wynikających z nacisków i naprężeń, które powstają w nieprawidłowo działającym układzie żującym.

Jeśli zauważy się jakiekolwiek problemy zdrowotne w jamie ustnej bądź będzie odczuwać dyskomfort przy noszeniu protezy, należy jak najszybciej zgłosić to stomatologowi.

Jak dbać o protezy zębowe?

  • protezy są delikatne i mogą pęknąć w przypadku upuszczenia. przy manipulacjach protezami należy stanąć nad złożonym ręcznikiem lub umywalką z wodą.
  • nie należy dopuszczać do wyschnięcia protez. W czasie, gdy protezy nie są używane, należy umieścić je w roztworze czyszczącym do protez lub w czystej wodzie. Nigdy nie należy używać gorącej wody, gdyż może ona spowodować zniekształcenie protezy.
  • codzienne szczotkowanie protez pozwala na usunięcie pozostałości pokarmów i płytki nazębnej, zapobiega przebarwieniu protez.
  • codziennie rano przed założeniem protez należy szczotkować dziąsła, język i podniebienie miękką szczoteczką. Stymuluje to krążenie w tych tkankach i pomaga usunąć płytkę nazębną.

W przypadku pęknięcia, uszkodzenia lub obluzowania protezy należy skontaktować się z dentystą.

Licówki

Dla osób, które chcą poprawić wygląd zębów, ale nie mogą (z różnych względów) zdecydować się na bardziej radykalne i trwałe zabiegi, dobrym wyjściem może być nałożenie na własne zęby licówek, czyli cieniutkich warstw porcelany mocowanych na specjalny cement. W ten sposób można nie tylko zmienić barwę zęba, ale także – do pewnych granic – zmodyfikować jego wielkość i kształt, a nawet nieco wyrównać szereg. Za pomocą licówek czasem zmienia się kształt zęba, np. u osoby, która nie ma dwójek, a dzięki zabiegom ortodonty jej kły zostały przesunięte, dzięki czemu sąsiadują z jedynkami – kły przerabia się na dwójki.

Teoretycznie licówkę zakłada się tylko na zdrowe, żywe zęby, ale czasem można założyć ją także na ząb martwy, jeśli jest on w idealnym stanie (to ograniczenie wynika z tego, iż martwy ząb z czasem robi się słaby i kruchy i całość może okazać się bardzo nietrwała). Nie jest to metoda idealna, bowiem licówki są dość wrażliwe, kruche, szczególnie szkodzi im odgryzanie kęsów twardych pokarmów. Nie można też z nich po jakimś czasie zrezygnować, bowiem zanim się je założy, ząb trzeba odpowiednio przygotować (oszlifować), a zatem musi on być już zawsze przykryty ochronną warstwą. Oczywiście można z czasem zmienić licówki na rozwiązanie trwalsze, ale i bardziej inwazyjne, czyli na korony.

Share Button