Wyszukiwanie

dobry dentysta warszawa

Profilaktyka i Higiena

Share Button

Higiena jamy ustnej ma wpływ na planowanie, przebieg leczenia i jego odległe wyniki.Zła higiena jest przyczyną niepowodzeń związanych z występowaniem powikłań wczesnych pod postacią próchnicy wtórnej, nawrotów stanów zapalnych, a w przypadku leczenia chirurgicznego utrudnionego gojenia rany poekstrakcyjnej.

Motywacja, instruktaż i kontrola higieny u pacjentów jest obowiązkiem każdego lekarza przed rozpoczęciem leczenia. Szczególnej uwagi wymaga płytka bakteryjna, która odkłada się na zębach, dziąsłach, na uzupełnieniach protetycznych i aparatach ortodontycznych.

Motywacja pacjenta ma na celu uświadomienie konieczności utrzymania należytej higieny – to zadanie należy do lekarza. Bodźcem motywującym pacjenta do utrzymania należytej higieny jamy ustnej jest niewątpliwie pokazanie pacjentowi złogów nazębnych, przedstawienie obszarów sprzyjających odkładaniu się płytki nazębnej i objaśnienie konsekwencji kumulacji płytki (kamienia nazębnego), takich jak: próchnica, zapalenia dziąseł, zapalenia przyzębia.

Czym różni się kamień nazębny od płytki nazębnej?

Płytka nazębna

Płytka nazębna jest lepkim, bezbarwnym złogiem bakterii, który nieustannie tworzy się na powierzchni zębów. Ślina, pokarm i płyny łącząc się, tworzą złogi, które odkładają się na zębach oraz na granicy zębów i dziąseł. Osadzająca się płytka nazębna zatrzymuje przebarwienia na zębach oraz jest głównym czynnikiem prowadzącym do chorób dziąseł.

Płytka nazębna zaczyna się tworzyć w okresie 4-12 godzin po szczotkowaniu zębów, dlatego tak ważne jest, aby szczotkować je przynajmniej dwa razy dziennie i codziennie używać nici dentystycznej.

Kamień nazębny

Kamień nazębny (calculus) to kruchy złóg odkładający się na zębach, który może zatrzymywać plamy i powodować przebarwienia zębów. Wapń i fosforan łączą się ze sobą tworząc kryształy na powierzchni zębów. Następnie kryształy fosforanu twardnieją w obrębie płytki nazębnej i w ten sposób powstaje kamień nazębny.
Kamień nazębny przylega ściśle do zębów i może być usunięty tylko przez dentystę. Jego odkładanie może również utrudniać usuwanie nowych bakterii zgromadzonych w płytce nazębnej, co może powodować dalsze problemy z uzębieniem w przyszłości.

Zapraszamy do obejrzenia filmu instruktażowego przygotowanego przez Blend-a-med (nie zapomnij włączyć PL napisów – opcja na dole okienka):

Płytka nazębna zaczyna się tworzyć w okresie 4-12 godzin po szczotkowaniu zębów. Dlatego tak ważne jest, aby szczotkować je przynajmniej dwa razy dziennie i codziennie używać nici dentystycznej.

Usuwanie kamienia powinno być wykonywane przynajmniej 2 razy w roku. Jeśli wyczuwasz, że masz kamień lub płytkę na zębach, lub od ostatniej wizyty u dentysty minęło ponad 6 miesięcy nie czekaj. Umów się już dziś.

Share Button