Wyszukiwanie

Komórki macierzyste naprawią zęby.

Share Button

Naukowcy z francuskiego Instytutu Zdrowia i Poszukiwań Medycznych (Institut national de la santé et de la recherche médicale) zapowiadają rewolucję w stomatologii – zęby będą się same naprawiały.

Ząb jest strukturą bardzo zmineralizowaną, tkwi w szczęce umocowany korzeniem. Część żywa zęba zbudowana jest z miazgi – otoczonej twardą substancją, tzw. zębiną, tkanką leżącą pod szkliwem w obrębie korony zęba oraz pod cementem w obrębie szyjki i korzenia zęba. Zbudowana jest w ok. 70 proc. z substancji nieorganicznych. Zębinę pokrywa szkliwo (emalia zębowa), jeszcze twardsze od niej. Gdy ząb się psuje, „uśpione” komórki macierzyste w zębinie budzą się, aby naprawić uszkodzenie.

Dostrzegli to francuscy naukowcy, zdołali zidentyfikować i wyizolować te komórki. Swoje badania prowadzili na miazdze z zębów trzonowych myszy. Wiadomość o tym zamieszcza pismo „Stem Cell”. Zespołem kieruje dr Odile Kellermann.

Francuscy naukowcy zapowiadają możliwość stworzenia terapii, które wzmocnią ten mechanizm. Dzięki temu nasze uzębienie stanie się bardziej solidne, a ludzki organizm będzie sam “naprawiał” uszkodzone zęby.


Źródło: rp.pl / rmf24.pl

Share Button

Komentuj