Wyszukiwanie

Czy można palić e-papierosa w ciąży

Niepełnoletni nie będą mogli kupić elektronicznych papierosów

Share Button

Niepełnoletni nie będą mogli kupić elektronicznych papierosów – przewiduje nowela ustawy, którą podpisał prezydent Andrzej Duda. E-papierosów nie będzie też można używać w miejscach, w których obowiązuje zakaz palenia, np. na przystankach i w szkołach.

Nowelizacja ustawy ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych ma wdrożyć regulacje przyjętej w 2014 r. dyrektywy tytoniowej. Termin wdrożenia tych przepisów przez państwa UE minął 20 maja br.

Nowa regulacja ogranicza miejsca używania papierosów elektronicznych, określając je analogicznie do obecnie obowiązującego zakazu palenia klasycznych wyrobów tytoniowych w miejscach publicznych, np. na przystankach, w szpitalach, szkołach i obiektach sportowo-rekreacyjnych, miejscach pracy.

Do katalogu miejsc, gdzie właściciel lub zarządzający może wyznaczyć palarnię (m.in. w hotelach, zakładach pracy czy domach spokojnej starości) dodano w noweli całodobowy oddział psychiatryczny z wyłączeniem oddziałów dysponujących warunkami wzmocnionego i maksymalnego zabezpieczenia.

Zgodnie z nowelą zakazane będzie udostępnianie i sprzedaż papierosów elektronicznych i pojemników z płynem osobom poniżej 18 lat. Nie będzie też można kupić e-papierosów i pojemników zapasowych w automatach. Zakazana będzie też sprzedaż papierosów posiadających charakterystyczny aromat (z wyjątkiem papierosów mentolowych, na które ustanowiono w dyrektywie okres przejściowy do 2020 r.).

Zakazane będzie również reklamowanie i promocja e-papierosów oraz pojemników zapasowych.

Nowa regulacja wprowadza oznakowania jednostkowych opakowań wyrobów tytoniowych w sposób, który będzie umożliwiał rejestrowanie ich przemieszczeń; obowiązek ten ma wejść w życie 20 maja 2019 r.

Źródło: PAP/Onet

Share Button

8 Comments

 1. Marzena

  Cieszę się, że młodzież nie będzie miała dostępu do e-papierosów. Sama wapuję foofa, dzięki niemu rzuciłam analogi. Teraz może i e-p rzucę jak mi się uda. To powinno być tylko i wyłącznie alternatywą dla zwykłych papierosów, nie jakąś fajną zabawką dla dzieciaków.

  1. Buka

   Święta prawda. Dzieciaki z e-p to jakaś zmora, teraz może będzie ich mniej. Szkoda tylko, że nie będą dostępne w internecie, bo jak na razie nie mogłam znaleźć haki w stacjonarnym stoisku, ale będę kontynuować poszukiwania 🙂

   1. Minka

    Ja zrobiłam sobie zapas z reddoga, bo też nie mogłam znaleźć tabaque. Wiem, że na pewno foofy są u mnie stacjonarnie więc ewentualnie się na tamte przerzucę.

 2. ZawDom

  i bardzo dobrze! Nie mogę patrzeć na dzieciaki z e-fajkami. Sama wapuję Tabaque, ale tylko dlatego, że jest to dla mnie droga do wyjścia z nałogu..

 3. Też uważam, że e-papierosy powinni być ograniczone bo póki co żadna ustawa nie ograniczała ich sprzedażny. Chociaż czy to ograniczy jakoś parobem … dzieciaki i tak znajdą miejsca do kupienia tego, jak nie na terenie szkoły to gdzieś na mieści, powinno to być bardziej restrykcyjnie pilnowane
  Pozdrawiam

 4. DamianGutkowicz

  E-papierosy to takie same świństwo jak zwykłe papierosy. Badania mówią same za siebie. Do tego jeszcze przyzwolenie społeczne dla używania przez dzieci – brak słów.

Komentuj