Wyszukiwanie

eletroniczne papierowy szkodzą blog stomatologiczny

Akcyza na e-papierosy wzrośnie…250% – MM Dent

Share Button

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, która ma na celu objęcie papierosów elektronicznych akcyzą. Projektowane opodatkowanie na poziomie 7 zł za 10 ml może pociągnąć za sobą likwidację wielu miejsc pracy oraz spowodować wzrost szarej strefy. Jedno jest pewno – o zdrowie Polaków warto walczyć.

MF zaproponuje zastosowanie ogólnych przepisów dotyczących opodatkowania akcyzą wyrobów akcyzowych, w tym przedmiotu opodatkowania, powstania obowiązku podatkowego, opodatkowania ubytków, właściwości organów podatkowych, rejestracji podmiotów, deklaracji podatkowych i terminów płatności akcyzy oraz importu, w stosunku do płynu do papierosów elektronicznych oraz wyrobów nowatorskich.

Akcyza na e-papierosy

Akcyza miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2018 r., co wiąże się z koniecznością utworzenia składów podatkowych, dostosowania lokali, linii produkcyjnych i opakowań do nowych regulacji oraz wpłaty wysokiego zabezpieczenia akcyzowego. Zdaniem przedstawicieli ZPP taki sposób wprowadzenia akcyzy wyeliminuje z rynku małych i średnich przedsiębiorców, a uprzywilejowuje dużych graczy mających bogate doświadczenie z podatkiem akcyzowym oraz kapitał na dostosowanie.

Skutkiem podatku w wysokości 7 zł/ 10 mililitrów płynu, oznacza kilkukrotny wzrost cen dla 1,7 miliona konsumentów e-liquidów. Wejście w życie ustawy w projektowanym kształcie zdaniem ZPP, nie tylko nie przyniesie oczekiwanych wpływów do budżetu, ale doprowadzić może do upadku wielu legalnych przedsiębiorstw i powstania szarej strefy.

Czytaj więcej: tutaj

Share Button

2 Comments

  1. Kolejna świetna ustawa… Ciężko jest wprawdzie stwierdzić długofalowe skutki palenia e-papierosów, ale jeżeli mam wybór popalającego towarzysza, to wybór jest dla mnie prosty – epapieros mi tak bardzo nie przeszkadza. I wolałabym, żeby ministerstwo dążyło do zwiększenia użytkowników E kosztem tradycyjnego papierosa…

  2. Jest to kolejna nieudana decyzja Nie da się stwierdzić czy e papierosy nie mają w 100% zdrowego wpływu na organizm. Jednak faktem jest ,że są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy. Sama akcja doprowadzi do tego,ze coraz więcej osób będzie paliło tradycyjne papierosy. Co gorsze, często sprowadzane zza naszej wschodniej granicy.

Komentuj