Wyszukiwanie

najlepsza szczoteczka elektryczna

Jaką szczoteczkę elektryczną wybrać

Share Button

W Warszawie odbył się panel ekspertów poświęcony szczoteczkom elektrycznym. Obrady miały charakter niezależnego, obiektywnego spotkania o charakterze naukowym.

Spotkanie miało na celu przegląd dostępnego piśmiennictwa na temat mechanicznej kontroli płytki oraz wypracowanie wspólnego stanowiska ekspertów w zakresie skuteczności i bezpieczeństwa stosowania elektrycznych szczoteczek do zębów. Między innymi omawiano skuteczność kliniczną i bezpieczeństwo różnych szczoteczek elektrycznych w stosunku do siebie i do standardowych szczoteczek manualnych.

Uczestnicy spotkania jednoznacznie stwierdzili, że wśród różnego rodzaju szczoteczek, najefektywniejsze w eliminacji stanu zapalnego dziąseł, zarówno w badaniach krótkoterminowych (do 3 miesięcy), jak i długoterminowych powyżej (3 miesięcy) są szczoteczki oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjne. W obradach panelu ekspertów czynny udział wzięli uznani profesorowie w dziedzinie stomatologii: prof. dr hab. n. med. Renata Górska, prof. dr hab. n. med. Jadwiga Banach, prof. dr hab. n. med. Teresa Bachanek, prof. dr hab. n. med. Anna Kurnatowska, prof. dr hab. n. med. Tomasz Konopka. Rolę sekretarza pełniła dr hab. n. med. Agnieszka Mielczarek.

Przedstawiono oraz przedyskutowano ponad 200 publikacji poświęconym badaniom skuteczności szczoteczek manualnych i eklektycznych. W dyskusji oceniono skuteczność kliniczną i bezpieczeństwo różnych szczoteczek elektrycznych, także w odniesieniu do szczoteczek manualnych. „Jest wiele do zrobienia w sprawie higieny jamy ustnej w Polsce. Także w kwestii właściwego doboru szczoteczki” – stwierdziła prof. dr n. med. Renata Górska. „Stworzenie wspólnego stanowiska w sprawie efektywności szczoteczek jest bardzo potrzebne zarówno ekspertom, jak i pacjentom. Będzie to także bardzo pożyteczny materiał do pracy dydaktycznej ze studentami” – dodała prof. dr hab. n. med. Jadwiga Banach.

Zaprezentowane wyniki badań wskazują także, że szczoteczki elektryczne są bezpieczne w stosunku do twardych tkanek zęba. W porównaniu do szczoteczek manualnych nie stwierdzono większej ścieralności zębiny. (a nawet zaobserwowano jej obniżenie).

Reasumując, według ekspertów “można stwierdzić, że elektryczne szczoteczki poprzez redukcję płytki nazębnej i redukcję zapalenia dziąseł są najważniejszym elementem szeroko rozumianej profilaktyki oraz leczenia chorób przyzębia i próchnicy.”

Moderatorem panelu była Prof. dr hab. Renata Górska

Studio Uśmiechu MM Dent (na podst. DT-P i Perio.org.pl)

Jaką szczoteczkę elektryczną wybrać? – Producenci i ich produkty

Najbardziej znanymi producentami szczoteczek elektrycznych do zębów są: Philips, Braun, OralB i Panasonic. Produkują oni wiele modeli tego urządzenia, dlatego też każdy może w ich asortymencie wybrać odpowiednią dla siebie szczoteczkę.

Najogólniej szczoteczki elektryczne dzielimy na:

  • szczoteczki obrotowe
  • szczoteczki obrotowo pulsacyjne
  • szczoteczki ultradźwiękowe*
  • szczoteczki soniczne

Ostatnio pojawiły się także szczoteczki ‘SMART’ podłączane do ‘smartfonów’, posiadające własne aplikacje analizujące, to w jaki sposób myjemy zęby. Przykładem takiej szczoteczki (wykorzystującej dodatkowo w aplikacji elementy gamifikacji) jest KOLIBREE.

*)Działanie jest bardzo podobne do szczoteczek sonicznych z jedna różnicą. Szczoteczka wytwarza prawdziwe fale ultradźwiękowe o częstotliwości 1,6 Mhz = 1.600.000

SZCZOTECZKI / PRZYKŁADY:

Obrotowa Obrotowo pulsacyjna Ultradźwiękowa Soniczna
OralB Vitality szczoteczka-akumulatorowa-professional-care-700-black szczoteczka megasonex Philips Sonicare
OralB Vitality OralB Professional Care 700 Megasonex Ultrasonic Philips Sonicare HX6972
Cena około 60zł. Cena około 150zł. Cena około 600zł. Cena około 550zł.

Orientacyjne ceny (styczeń 2014).

Polecamy…

Dobrą szczoteczką obrotową i dźwiękową jest szczoteczka soniczna Braun Sonic Complete S18.525.

Jeśli zależy nam na tym, aby szczoteczka łączyła w sobie ruchy oscylacyjne i pulsacyjne, możemy wybrać model Braun Professional Care 9400 Triumph D24.516, albo szczoteczkę Braun Professional Care 7400 Deep Clean D19.513. Pracują one w systemie 3D.

Nowoczesnym modelem szczoteczki, która wykonuje ruchy rotacyjno-oscylacyjne i pulsacyjne jest Braun 3D D15.511. Dla osób, którym zależy na długiej pracy szczoteczki, możemy wybrać szczoteczkę Philips HX 1610 Sensiflex.

Powiązane usługi Studia Uśmiechu MM Dent

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Studia Uśmiechu MM Dent:

Źródła:
Perio.org.pl, Dental Tribune, Media

Share Button

20 Comments

 1. lella1980

  Ja polecałabym Oral-B Professional Care 500. Przetestowałam ją na sobie i jestem pod wrażeniem jej usuwania płytki nazębnej. Technologia czyszczenia 3D jest rewelacyjna. 20000 ruchów pulsacyjnych i 7600 ruchów oscylacyjno-rotacyjnych na 1 minutę doskonale wyczyści zęby, w każdym zakamarku. Mała okrągła szczoteczka dociera nawet do ósemek. Wbudowany zegar pozwala nam kontrolować odpowiedni czas szorowania zębów. Czujnik nacisku zapobiega ich zbyt mocnemu szorowaniu. Jest solidnie wykonana. Pasuje do niej kilka końcówek, tak że można dopasować ich rodzaj do swoich potrzeb. Jedną rączkę może używać cała rodzina, zmieniać należy tylko końcówki. Nie wymaga ładowania nawet do 7 dni. Polecam

 2. dunDun

  Ja też poleciłbym Oral-B Professional Care, ale nie 500 a 700 – dokładnie taką kupiłem: [link usunięty przez moderatora]

  Ma wszystko, co powinna mieć szczoteczka elektryczna – timer, bardzo dużą ilość ruchów oscylacyjnych (8800!), wskaźnik zużycia włókien. O jakości wykonania nie piszę, bo każdy wie, że Oral-B=jakość. Także gorąco polecam, jest nieznacnzie droższa od modelu 500, a jednak większa ilość ruchów oscylacyjno-rotacyjnych i pulsacyjnych robi swoje 🙂

 3. Pingback: Jak działa szczoteczka ultradźwiękowa Megasonex? - Blog

  1. Polita

   Ja też mam Sonicare i podpisuję się pod wszystkimi pozytywami na temat tych szczoteczek. Odkąd jej używam do dentysty chodzę tylko na kontrolę, co jest dla mnie bezcenne 🙂

 4. Karolajna

  Generalnie, póki co używam szczoteczki Philips Sonicare. Świetna rzecz. Jest delikatna dla dziąseł i ergonomiczna. W przystępnej cenie. Bardzo polecam.

 5. jatoja

  wybor wlasciwie jest tylko jeden gdyz nie zamierzam wspierac firmy ktora swiadomie zaniza jakosc swoich produktow i ich zywotnosc (polecam filmy dokumentalne na YT o philips i zawiazanych przez te firme umowach majacych na celu oszukiwanie kupujacych)

 6. Karol

  ja korzystam z ultradźwiękowej szczoteczki megasonex i jestem mega zadowolony. Dostałem ją w prezencie gwiazdkowym od żony.
  Porównując do sonicare to ultradźwiękowa ma 96 000 000 pulsacji na minutę bo przecież 1.6 Mhz to 1 600 000 hz, a soniczna szczoteczka ma około 30 000 – 45 000 ruchów na minutę (od 250 do 666hz)
  a no i jak dla mnie znacznie delikatniejszy jest megasonex niż przywoływany przez was sonicare ( w sonicare tylko przy trybie sensitive umyję zęby – reszta jest dla mnie zbyt agresywna przy moich wrażliwych dziąsłach)

 7. just12345

  Szukasz sprawdzonego produktu, wysokiej jakości?
  Szczoteczki jonowe Soladey.
  Zasada działania szczoteczek jonowych polega na uwalnianiu elektronów (w obecności światła i wody), które rozkładają i usuwają osad nazębny.

  Bądź łagodny dla swoich zębów – chroń uśmiech ekstremalnie skutecznie !
  Zapomnij o paście do zębów
  Sprawdź nas! Ekofun

 8. aaa

  No, moje dwie Sonicare HX6932, działały ok. 1,5 roku. Gumowe uszczelnienie pomiędzy szczoteczką, a główką uszkadzało się i woda wpływała do środka na elektronikę. Części zamienne niedostępne. Niemiecki bubel.
  Jednak moja kobita kupiła sobie potem drugą taką samą. Ta działa już dwa lata bez naprawy. W tej nowej jest zmienione mocowanie tego gumowego uszczelnienia. Jak ktoś będzie chciał sobie kupić, to tylko nowszą wersję z plastikową nakładką od góry, która zabezpiecza to uszczelnienie.

 9. Patrycja

  Noo widzę, że jest tu sporo fanów szczoteczek sonicznych. Też do nich należę 😀 To idealna alternatywa jak dla mnie. Tylko myślę, że nie łatwo znaleźć coś na serio profesjonalnego, a w uczciwej cenie. Ostatnio znalazłam sklep superusmiech i trzeba przyznać, że ofertę mają niezłą. Właśnie testuję szczoteczkę od nich i póki co jestem zadowolona.

 10. hela

  Ja uważam, że szczoteczka soniczna to super rozwiązanie. 🙂 sama od pewnego czasu używam Panasonica i sądzę, że jest rewelacyjna. Czyszczenie naprawdę dokładne, bardzo precyzyjnie czyści każdą szczelinę. 🙂 No a wygoda użycia bez porównania.

 11. Nie wyobrażam sobie powrotu do szczoteczki tradycyjną. Przy użyciu elektrycznej efektywne mycie zębów staje się łatwiejsze i zajmuje mniej czasu. Tyle jest różnych modeli obecnie na rynku, że każdy może wybrać idealną dla siebie i adekwatną do możliwości finansowych ;p

Komentuj