Wyszukiwanie

blog stomatologiczny

Jakie plomby na NFZ? – zęby boczne.

Share Button

Czy u pacjenta, przyjętego w ramach NFZ, w zębach bocznych można założyć inne wypełnienie niż “amalgamat”? Czy można domagać się założeńia ‘białej plomby’? – to pytanie zadaje sobie wielu Pacjentów.

Jakie plomby na NFZ? Narodowy Funsusz przypomina:

Wykaz materiałów stomatologicznych, stosowanych przy udzielaniu świadczeń gwarantowanych, określa załącznik nr 11 do ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego ( Dz. U. 6 grudnia 2013 r. poz 1462 ).

Dla przypomnienia „ Materiały stomatologiczne stosowane przy udzielaniu świadczeń gwarantowanych dla wszystkich świadczeniobiorców:
1) materiał do wypełnień czasowych;
2) cementy podkładowe na bazie wodorotlenku wapnia, cement fosforanowy;
3) cementy glasjonomerowe;
4) kompozytowy materiał chemoutwardzalny do wypełniania ubytków w zębach przednich górnych i dolnych (od 3+ do +3, od 3- do -3);
5) amalgamat kapsułkowy typu non gamma 2; 6) materiały do wypełnień kanałów korzeniowych…”

O wyborze materiału do wypełnienia ubytku decyduje lekarz.

Zanim zaczniemy się zastanawiać jaką plombę wybrać, pamiętajmy, że plomba to ostateczność. Przede wszystkim starajmy się nie dopuścić do powstania ubytków. Dbajmy o higienę i przynajmniej raz na 6 miesięcy odwiedźmy dentystę.

Ważne:
Stosowane obecnie wypełnienia amalgamatowe nie zawierają już w swoim składzie rtęci i są bezpieczne dla zdrowia, ale mają niskie walory estetyczne. Stosuje się je w tylnym uzębieniu. Kompozyty światłoutwardzalne refundowane są przez NFZ jedynie od trójki do trójki, czyli w tzw. strefie estetycznej. W tylnych odcinkach refundowane są niektóre białe wypełnienia chemoutwardzalne oraz amalgamaty – obecnie już bezrtęciowe.

Studio Uśmiechu MM Dent



Źródło: infodent24.pl

Share Button

Komentuj