Wyszukiwanie

plomby blog stomatologiczny

Jaką plombę wybrać?

Share Button

Jaką plombę wybrać? Podczas wizyty u dentysty pacjent może wybrać taki rodzaj plomby, który spełni wszystkie jego oczekiwania. Ważne jest, by wypełnienie ubytku było niezwykle trwałe, odporne na ucisk, żucie czy ścieranie, doskonale przylegało do zęba oraz jednoczenie wyglądało estetycznie czyli nie różniło się od zdrowych zębów kolorem.

Wypełnienia możemy podzielić na te, które są wykonane laboratoryjnie i na te wykonane w gabinecie stomatologicznym. Te drugie wypierają pierwsze, ponieważ są tańsze, szybsze i często bardzo estetyczne, niestety są mniej trwałe. Zaliczają się do nich wszelkiej maści kompozyty (światło- i chemoutwardzalne) oraz amalgamaty. Trwałość kompozytów określa się na klika, kilkanaście lat, najstarsze zbadane miało 20 lat

Jaką plombę wybrać? – Kompozyty najpopularniejszym rodzajem plomb

Najczęściej stosowanym rodzajem plomb jest kompozyt czyli wypełnienie wykonane z tworzywa sztucznego. Jego niewątpliwą zaleta jest fakt, iż taka plomba jest dopasowana kolorem do szkliwa pozostałych zębów. Dlatego też plomby kompozytowe wykorzystuje się w wypełnianiu ubytków zębów przednich – plomby te nie są widoczne. Obecnie stosuje się również plomby kompozytowe jako wypełnienia w zębach bocznych. Wadą tego typu plomb jest stosunkowo krótka trwałość – od 3 do 10 lat. Ponadto ulegają one przebarwieniom wskutek picia kawy czy herbaty lub palenia papierosów. Często w przypadku dużych plomb kompozytowych występują ich pęknięcia.

Typy wypełnień wykonane z amalgamatu i złota

Amalgamaty to plomby wykonane ze stopów metali wymieszanych z rtęcią. Gdy takie wypełnienie znajduje się w ubytku, wydziela ono śladowe ilości rtęci. Dlatego też tego typu plomb nie stosuje się u dzieci, ciężarnych, cierpiących na choroby nerek oraz w przypadku, gdy wypełniany ząb ma styczność z metalowymi częściami, na przykład wkładami protetycznymi. Amalgamat jest trwałą plombą, jednak jego ciemne zabarwienie sprawia, że nie jest zakładany w przednich zębach. Złote wypełnienia są idealne do dużych ubytków, gdyż są niezwykle trwałe – nawet do 20 lat. Jest to jednak jeden z najdroższych rodzajów plomb.

Ważne:
Stosowane obecnie wypełnienia amalgamatowe nie zawierają już w swoim składzie rtęci i są bezpieczne dla zdrowia, ale mają niskie walory estetyczne. Stosuje się je w tylnym uzębieniu. Kompozyty światłoutwardzalne refundowane są przez NFZ jedynie od trójki do trójki, czyli w tzw. strefie estetycznej. W tylnych odcinkach refundowane są niektóre białe wypełnienia chemoutwardzalne oraz amalgamaty – obecnie już bezrtęciowe.

Inlay, onlay oraz inlay-onlay – nowoczesne rodzaje plomb

Inlay są to specjalne wkłady, które umieszcza się ubytku. Mogą być one wykonane z kompozytu, metalu albo materiału ceramicznego. Odlane wkłady inlay mocuje się w zębie cementem lub innym środkiem klejącym. Zaletą jest możliwość odtworzenia powierzchni żującej zęba, zaś wadą konieczność poświęcenia także zdrowych elementów zęba pod taki wkład. Kolejny typ plomb to polecane przy rozległych ubytkach zębów bocznych wkłady-nakładay czyli plomby inlay-onlay. Wkłady onlay są również doskonałe do wypełniania dużych ubytków. Pod ten rodzaj plomb preparuje się całą powierzchnię żującą zęba.

Kolorowe plomby dla dzieci

Dla dorosłego najważniejsze jest, by plomba była niewidoczna. Dla dziecka przeciwnie: trzeba się nią przecież pochwalić dziadkom, rodzeństwu i kolegom. Nie musisz się martwić, barwne, nawet brokatowe wypełnienia są równie trwałe jak białe. Utwardza się je światłem i bezpośrednio po wyjściu z gabinetu malec może jeść i pić. „Dziecięcy” dentyści często proponują małym pacjentom kolorowe plomby. Dziecko ma wtedy możliwość wyboru wypełnienia i to odwraca jego uwagę od samego zabiegu. Umożliwia też lepszy kontakt lekarza z małym pacjentem.

Zanim zaczniemy się zastanawiać jaką plombę wybrać, pamiętajmy, że plomba to ostateczność. Przede wszystkim starajmy się nie dopuścić do powstania ubytków. Dbajmy o higienę i przynajmniej raz na 6 miesięcy odwiedźmy dentystę.

Studio Uśmiechu MM Dent


Źródła:
dobra-rada.pl
poradnikzdrowie.pl

Share Button

2 Comments

Komentuj