Wyszukiwanie

blog stomatologiczny warszawa praga dentysta

Czy warto wymieniać srebrne plomby (amalgamatowe)?

Share Button

Toksyczne działanie plomb amalgamatowych potwierdziła w 2008 roku Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA). W Japonii i Szwecji zakaz stosowania amalgamatów wprowadzono już w latach 70. Trudno określić, ilu Polaków ma do tej pory w zębach toksyczne wypełnienia. Wiadomo tylko, że skala problemu jest ogromna. W oficjalnym oświadczeniu ministra zdrowia w sprawie wyrobów medycznych zawierających rtęć czytamy, że w I półroczu 2005 roku wykonano blisko 6,5 mln wypełnień dentystycznych.

Stosowane obecnie wypełnienia amalgamatowe nie zawierają już w swoim składzie rtęci i są bezpieczne dla zdrowia, ale mają niskie walory estetyczne. Stosuje się je w tylnym uzębieniu. Kompozyty światłoutwardzalne refundowane są przez NFZ jedynie od trójki do trójki, czyli w tzw. strefie estetycznej. W tylnych odcinkach refundowane są niektóre białe wypełnienia chemoutwardzalne oraz amalgamaty – obecnie już bezrtęciowe.

Wszystko wskazuje na to, że amalgamat – ten najpopularniejszy w historii materiał do wypełnień ubytków ostatecznie przechodzi do historii. 10 października br. w japońskim mieście Minamata podpisano porozumienie, które zobowiązuje kraje członkowskie ONZ do niestosowania tego materiału w dentystyce „w najbliższym czasie”.

Trudno oszacować, ilu Polaków ma wypełnienie amalgamatowe starej generacji. Rtęć, która jest jednym ze składników tych wypełnień, może być przyczyną wielu poważnych chorób, m.in. autoimmunologicznych i neurodegeneracyjnych, jak choroba Parkinsona czy Alzheimera. W Polsce amalgamat wycofano z użycia zaledwie kilka lat temu.

Czy warto wymieniać srebrne plomby (amalgamatowe)?

Szczególnie w przypadku starych plomb amalgametowych, koniecznie należy udać się po poradę do lekarza – dentysty. Rtęć jest tylko jednym z problemów. Często dochodzi do rozszczelnień takich wypełnień a co za tym idzie do dalszego rozwoju próchnicy.

Poza tym, obecnie technika wykonywania wypełnień ubytków w zębach spełnia oczekiwania najbardziej wymagających osób. Celem wstawienia plomby jest także przywrócenie naturalnego oraz estetycznego wyglądu zębowi, w którym są ubytki. Wypełnienia kompozytowe gwarantują trwałe i bezpieczne wypełnienie ubytków w zębach. Plomby są wręcz niezauważalne, a nasz uśmiech to w końcu nasza wizytówka.

Srebrne / Amalgamatowe plomby warto wymienić także z innych powodów:

  • w zębach z dużymi ubytkami twardych tkanek cysto dochodzi do pęknięcia cienkich ścian zęba
  • powodują niekorzystne ”szare” przebarwienie zęba
  • jeśli Pacjent użytkuje uzupełnienia protetyczne metalowe – protezy szkieletowe, korony lub mosty na podbudowie metalowej – stosowanie różnoimiennych metali w jamie ustnej może prowadzić do powstania chorób błony śluzowej jamy ustnej, zaburzeń smaku.
  • plomby metalowe nie łączą się – jak plomby kompozytowe – chemicznie z zębem, stąd może dojść do przenikania bakterii pod wypełnienie metalowe i rozwoju próchnicy.

Jeśli problem amalgamatowych wypełnień dotyczy także Ciebie zapraszamy do dentysty!


Studio Uśmiechu MM Dent (BG)

Share Button

Komentuj