Wyszukiwanie

grafen

Plomby z grafenu

Share Button

Naukowcy z Rumunii badają, czy plomb nie da się wykonać z grafenu, co z pewnością znacznie podniosłoby ich wytrzymałość.

Naukowcy z rumuńskiej firmy Elsevier, pracują bowiem nad jego zastosowaniem do wypełniania ubytków w zębach. Przeprowadzili niedawno kilka testów, mających na celu sprawdzenie jak bardzo toksyczne mogą być różne formy tego materiału dla ludzkiego organizmu – rezultaty tych badań są bardzo obiecujące.

Przeprowadzone zostały badania na trzech różnych formach grafenu: tlenku grafenu, tlenku grafenu z termicznie zredukowaną zawartością oraz grafenu z domieszką azotu. Dwa ostatnie warianty powodowały niestety uszkadzanie komórek, jednak tlenek grafenu był najmniej szkodliwy. Badacze sądzą więc , że jest to idealny kandydat do dalszych badań.

Czym jest grafen?

Grafen – płaska struktura złożona z atomów węgla, połączonych w sześciokąty. Materiał ten kształtem przypomina plaster miodu, a ponieważ ma jednoatomową grubość, w uproszczeniu określa się go mianem struktury dwuwymiarowej. Grafen jest przedmiotem zainteresowania przemysłu ze względu na różne właściwości, w tym elektryczne i mechaniczne.

Na razie droga do grafenowych plomb jest jeszcze bardzo daleka i wymaga dogłębnych badań naukowych.

Źródła: elsevier.com onet.pl

Share Button

Komentarze

Komentuj