Wyszukiwanie

plomby kompozytowe

Jak często trzeba wymieniać plomby kompozytowe?

Share Button

Używane dawniej plomby o srebrnym kolorze były zdecydowanie mało zachęcające. Teraz technika wykonywania wypełnień ubytków w zębach spełnia oczekiwania najbardziej wymagających osób. Obecnie celem wstawienia plomby jest przywrócenie naturalnego oraz estetycznego wyglądu zębowi, w którym są ubytki.

Wypełnienia kompozytowe gwarantują trwałe i bezpieczne wypełnienie ubytków w zębach. Plomby są wręcz niezauważalne, idealnie dopasowane do koloru i kształtu uzupełnianego zęba.

Kompozyty są najpopularniejszym rodzajem wypełnień wykorzystywanym do plombowania zębów. Ich największą zaletą jest możliwość dobrania często idealnego koloru plomby w oparciu o kolor zęba, co ułatwia osiągnięcie bardzo dobrego efektu estetycznego, na czym najczęściej zależy pacjentom.

Kompozyty cały czas są przedmiotem badań prowadzących do ich udoskonalenia. Spowodowało to, że w dzisiejszych czasach dentyści mają do wyboru kilkanaście rodzajów kompozytów o różnych właściwościach.

Plomby światłoutwardzalne i chemoutwardzalne

Plomby kompozytowe są to wypełnienia tzw. światłoutwardzalne (bądź potocznie ‘na światło’). Oznacza to, że są przygotowywane w specjalnych tubkach, gdzie mają konsystencję podobną do modeliny/plasteliny i po umieszczeniu porcji takiej plomby w ubytku dentysta musi naświetlić specjalną lampą polimeryzacyjną, aby wypełnienie stwardniało. Schemat zakładania wypełnienia kompozytowego został przedstawiony a artykule: Jak wygląda zakładanie plomby?.

Istnieją też kompozyty chemoutwardzalne. Przygotowywane są w tubkach (w jednej jest płyn a w drugiej proszek), których zawartość należy zmieszać. Tak powstałą masę wkłada się do ubytku, gdzie pod wpływem reakcji chemicznych pomiędzy składnikami obu tubek wypełnienie twardnieje. Ten rodzaj kompozytów jest już znacznie rzadziej używany ze względu na brak wystarczająco zadowalającego efektu estetycznego.

Jak często trzeba wymieniać plomby kompozytowe

Nie ma ścisłych zaleceń, co ile lat powinno się wymieniać wypełnienia. Można się tu ewentualnie kierować danymi statystycznymi o wytrzymałości wypełnień. Amalgamatowe wytrzymują 10 lat i dłużej, kompozytowe 5-10 lat. Ale nie jest to regułą. Niektórym pacjentom wypełnienia trzeba wymieniać częściej, a innym – rzadziej. Czasami taką plombę wymienić już po 3 latach – ważne aby co 6 miesięcy odwiedzić dentystę i zweryfikować ich stan.

Koszty wypełnień są bardzo zróżnicowane, gdyż zależne są od głębokości i rozległości ubytku, konieczności zastosowania podkładu (ubytki głębokie), podania znieczulenia i przede wszystkim od rodzaju materiału użytego do wypełnienia. Niebagatelną rolę odgrywa także wielkość miasta i kraj w którym korzystamy z usługi.

Średnie ceny w gabinetach prywatnych wahają się w granicach:

  • 70 – 200 zł niewielka plomba,
  • 90 – 250 zł średniej wielkości plomba,
  • 100 – 350 zł rozległa plomba

Do ceny wypełnienia często należy doliczyć jeszcze cenę znieczulenia od 20 do 100 zł.

Studio Uśmiechu MM Dent


Źródła:
zadbajozeby.pl

Share Button

Komentuj