Wyszukiwanie

paradontoza i RTZ

Pierwszy krok do zdrowego uśmiechu – profesjonale oczyszczanie zębów

Share Button

Zdrowy uśmiech jest niczym budowla, w której każdy element tworzy stabilną konstrukcję. W przypadku naszych zębów fundament stanowi kość oraz dziąsło, aczkolwiek często o tym zapominamy. Choroba dziąseł pojawia się potajemnie natomiast jej proces potrafi przebiegać intensywnie i przyczynić się do utraty zębów.

Choroba dziąseł jest drugą po próchnicy przyczyną częstych wizyt pacjenta w gabinecie stomatologicznym. Jednym z głównych elementów stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej jest obecność płytki nazębnej, czyli miękkiego osadu ścisłe przylegającego do powierzchni zębów.

Naukowcy szacują, iż na 1 mm3 płytki nazębnej przypada około 100mln bakterii mogących być rezerwuarem potencjalnych patogenów.

Nieprawidłowo przeprowadzona higienizacja oraz zespół procesów chemicznych przebiegających w obrębie jamy ustnej prowadzą do przekształcenia miękkiego osadu w kamień lokalizujący się nad i/lub poddziąsłowo. Pierwsze niepokojące sygnały wynikające z jego obecności to krwawienie dziąseł, rozpulchnienie oraz ich zaczerwienienie, oraz w dalszym etapie chorób głębiej leżących struktur oraz demineralizacji szkliwa otwierającym drzwi do rozwoju próchnicy.

Jak zapobiegać chorobom dziąseł?

Prawidłowa i systematyczna pielęgnacja jamy ustnej stanowi 50% sukcesu. Pozostałe 50% stanowią m.in. uwarunkowania genetyczne, choroby ogólnoustrojowe, dieta, stres, depresja jak również stare nieszczelne wypełnienia oraz zgrzytanie zębami.

Jak prawidłowo szczotkować zęby?

Szczotkowanie zębów wydaje się czynnością banalnie prostą, ale nie do końca tak jest.

Aby prawidłowo wyszczotkować zęby musimy posiadać odpowiednią szczoteczkę, nitkę dentystyczną lub szczoteczkę międzyzębową, pastę dobraną do naszych indywidualnych potrzeb oraz wdrążyć odpowiednią technikę. Należy pamiętać, że nasze zęby stanowią nieregularną bryłę posiadająca aż pięć powierzchni. Zachęcamy wszystkich Pacjentów do skorzystania z bezpłatnego instruktażu jamy ustne, podczas którego higienistka stomatologiczna nauczy Państwa prawidłowych metod i technik szczotkowani oraz dobierze asortyment do Państwa potrzeb.

Kamień nazębny-, co z nim zrobić?

Oczywiście jak najszybciej oczyścić zęby z zbędnego balastu. Nie ma możliwości samodzielnego usunięcia kamienia nazębnego. Zabieg oczyszczania zębów przeprowadza się w gabinecie stomatologicznym, poprzez użycie technologii ultradźwiękowej.

Połączenie strumienia wody, powietrza i ultradźwięków, w sposób bezbolesny i nie szkodliwy dla zębów umożliwia nam oczyszczenie z złogów nazębnych. Zabieg taki należy w zależności od potrzeb wykonywać nie rzadziej niż raz do roku. Pamiętajmy, iż kamień nazębny może gromadzić się zarówno nad granicą dziąseł jak i poddziąsłowo, o czym możemy nie wiedzieć.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnego przeglądu stomatologicznego oraz konsultacji ze specjalistami, podczas której uzyskacie Państwo odpowiedz na temat stany Państwa zębów oraz dziąseł.

MS / Studio Uśmiechu MM Dent

Share Button

Komentuj