Wyszukiwanie

gerostomatologia

Stan zębów ważny w leczeniu raka u seniorów.

Share Button

Osoby starsze częściej chorują – wśród schorzeń może pojawić się nowotwór. Częściej też zaniedbana bywa u nich higiena jamy ustnej.

Zależność między jednym a drugim może mieć katastrofalny wpływ na zdrowie, a nawet na długość życia seniora i powodzenie terapii. Zębów i chorób jamy ustnej nie należy lekceważyć – choć wciąż w wielu przypadkach jest odwrotnie.

– Mieliśmy już takie sytuacje, że pacjent jest kierowany na chemioterapię, a tu nagle okazuje się, że nici z leczenia, bo stan uzębienia jest taki, że grozi to różnymi powikłaniami. I takiego pacjenta trzeba było na miesiąc odesłać do dentysty, a w przypadku chorób onkologicznych to naprawdę długo – mówi Anna Prokop-Staszecka, dyrektor Szpitala im. Jana Pawła II w Krakowie.

Świadomość, że z powodu zepsutego zęba można nawet umrzeć, choć nowotwór mógłby być wyleczony, jest nikła. Wynika to między innymi z malej popularności tematu, jakim jest higiena jamy ustnej seniorów. A zaniedbane zęby to furtka do rozwoju chorób ogólnoustrojowych, kłopotów ze stawami czy sercem. O tych jakże ważnych sprawach dla zdrowia osób starszych, mówiono niedawno podczas wyjątkowej soboty, którą zorganizowano w krakowskim Szpitalu im. Jana Pawła II. Wielu dentystów i lekarzy nie kryło zadowolenia, że dotychczas lekceważony temat higieny jamy ustnej seniorów i wynikających z jej braku lub zaniedbań poważnych konsekwencji wreszcie zdecydowano się nagłośnić. Na zdrowie osobom starszym.

Źródło: „Gazeta Wyborcza”

Share Button

Komentuj