Wyszukiwanie

Usuwanie kamienia nazębnego

Najpopularniejsze mity w stomatologii

Share Button

Zębów mlecznych nie trzeba leczyć, wybielanie zębów uszkadza szkliwo, jak nic nie boli – to nie ma potrzeby by iść do dentysty, zdrowie zębów zależy tylko od ilości spożywanego cukru, nie wolno szczotkować krwawiących zębów…

Mitów powstających na temat stomatologii jest mnóstwo, wystarczy opisać w przeglądarce internetowej problem i będziemy „uleczeni”. To rozwiązanie sprawia, że kultywujemy bardzo złe nawyki higieniczne a powszechnym jest, że wielu Polaków ma problemy z próchnicą i zachowaniem zdrowia w jamie ustnej.

Stomatologia jest jedną z najlepiej rozwijających się dziedzin medycyny a najnowsze metody i sposoby leczenia wyparły już dawno poziom leczenia jakiemu byliśmy poddawani np. 10 lat temu.

Najpopularniejsze mity w stomatologii

Zęby należy myć po każdym posiłku!
Istnieje przekonanie, że zęby powinno się myć po każdym posiłku – nie zawsze.
Powinniśmy zrezygnować z tej czynności po spożyciu soków owocowych bądź zjedzeniu kwaśnych pokarmów.
ph w jamie ustnej bardzo szybko spada i to osłabia wierzchnią warstwę szkliwa. Stabilizuje się ono po upływie ok godziny. Należy zatem odczekać ten moment z myciem zębów by nie spowodować mechanicznych uszkodzeń.

Stan zębów zależy od ilości spożywanego cukru!
Jest to jeden z najpopularniejszych mitów jakie niemal od dziecka słyszeliśmy od dorosłych.
Pamiętamy kiedy to bardzo często rodzice by zniechęcić nas przed zjedzeniem kolejnego cukierka lub lizaka ostrzegali: Jak będziesz jadł tyle słodyczy, to w końcu wypadną Ci wszystkie zęby!
Obalamy ten mit 🙂 owszem, stan naszych zębów zależy od długości czasu, podczas którego cukier ma kontakt z naszymi zębami ale nie zależy od ilości spożywanego cukru. A zatem zjedzenie całej tabliczki czekolady i umycie od razu zębów jest mniej szkodliwe niż zjedzenie 4 kostek czekolady i ich nie umycie.

Jabłko i guma do żucia najlepiej zastępują szczotkowanie zębów!

Jabłko i guma bez cukru do żucia są przydatne ale nigdy nie są alternatywą dla (nie)szczotkowania zębów. W minimalnym stopniu mogą mechanicznie oczyścić powierzchnię szkliwa a w połączeniu z wydzielaniem śliny pomogą przywrócić prawidłową równowagę kwasowo-zasadową ale nigdy nie zastąpi to szczotkowania zębów.

Nie można szczotkować krwawiących dziąseł! -kolejny powszechny mit.

Bardzo często zdarza się podczas szczotkowania zębów, że zaczynają krwawić dziąsła. Wydaje się, że jest to ostrzeżenie by już więcej ich nie szczotkować. Pacjenci często zaprzestają tej czynności.

Nigdy nie należy tego robić! Kiedy zauważymy, że nasze dziąsła zaczynają krwawić, pod żadnym pozorem nie powinniśmy zaniechać mycia zębów. Wręcz odwrotnie. Należy myć je jeszcze częściej by w ten sposób zlikwidować osad i nie dopuścić do odkładania się nowego.

Tym samym powinien być to dla nas sygnał, ze należało by się udać na wizytę kontrolną do swojego stomatologa. Lekarz oceni stan dziąseł i zębów. Często w takiej sytuacji zaleca się zdjęcie kamienia nazębnego (Skaling). Jest to zabieg bezbolesny i trwa od kilku do kilkunastu minut. Pozwala usunąć złogi z kieszonek dziąsłowych.
Warto pamiętać o zmianie szczoteczki do zębów na bardziej miękką.

Zębów mlecznych nie trzeba leczyć!
Po co leczyć zęby mleczne, skoro i tak wypadną? … niestety większość rodziców tak właśnie uważa.
Próchnica staje się chorobą cywilizacyjną. Jest też chorobą zakaźną. 93,89 młodzieży w wieku 18 lat ma próchnice zębów stałych, średnio od 6-7 zębów z próchnicą, spośród 32 zębów stałych w tym wieku. Co gorsza za niewiedze rodziców płacą ich dzieci.
Prawdą jest, że zęby mleczne wypadną ale ich stan ma ogromny wpływ na zęby stałe i zgryz.
Zęby mleczne psują się dużo szybciej niż zęby stałe. Kiedy już próchnica zacznie powstawać w zębach mlecznych, automatycznie przeniesie się na zawiązki zębów stałych. Rodzice bardzo często są nieświadomi z zagrożeń płynących z nieleczenia próchnicy. Nieleczone zęby mleczne jak i stałe mogą infekować inne narządy naszego ciała.

Nie muszę iść do dentysty, skoro nic mnie nie boli!- nic bardziej mylnego
Przykładem tego mogą być stany zapalne miazgi i tkanek okołowierzchołkowych korzeni, które najczęściej mają charakter przewlekły i zwykle na początku przebiegają przez długi czas bezobjawowo. Jak zawsze jedyną alternatywą są wizyty kontrolne przynajmniej raz na 6 miesięcy oraz wykonanie zdjęcia pantomograficznego – przynajmniej raz na 2 lata.
Pacjentowi bardzo trudno jest cokolwiek zdiagnozować. Stomatolog podczas wizyty kontrolnej jest w stanie wychwycić wszystkie problemy już we wczesnym stadium co umożliwia prostsze, bardziej skuteczne a co najważniejsze dla pacjenta – tańsze leczenie. W wielu przypadkach szybka diagnoza i leczenie ratuje zęba przed ekstrakcją.

Wybielanie niszczy zęby.
Piękny biały uśmiech w dzisiejszych czasach stał się wizytówką człowieka sukcesu. Wybielanie zębów to niejako trend w estetyce uśmiechu i z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem i popularnością wśród pacjentów w każdym wieku. Czy wybielanie niesie za sobą konsekwencje zdrowotne ? – Otóż nie.
Liczne badania kliniczne wykazały, że wybielanie zębów nie jest szkodliwe dla struktury zęba a przy połączeniu z nowoczesnymi metodami i preparatami wybielającymi nie osłabiają zębów i nie mają żadnego wpływu na powstawanie próchnicy czy chorób przyzębia. Każde wybielanie, czy to nakładkowe czy wykonywane w gabinecie stomatologicznym za pomocą lampy powinno odbywać w obecności lekarza. Najczęstsze działania niepożądane po wybielaniu to czasowa nadwrażliwość na ciepło i zimno. Ustępuje ona już po kilku godzinach od zabiegu.

Studio Uśmiechu MM Dent (MG)

Share Button

Komentarze

  1. Niektóre z tych mitów wydają się być niesamowicie absurdalne, a z drugiej strony inne całkowicie logiczne i ciężko winić pacjentów, że nie mają o nich pojęcia. Bardzo ciekawy artykuł, który na pewno pomoże rozwiać wątpliwości niektórych. 😉

Komentuj