Wyszukiwanie

VELscope narzędzie diagnostyczne dla dentysty

VELscope – nowe narzędzie diagnostyczne w rękach dentysty.

Share Button

Dentyści dostali nowe narzędzie diagnostyczne oparte na technologii LED: VELscope. Nowe narzędzie stosowane jest min. przy badaniach przesiewowych i pozwala wykrywać wczesne formy raka i innych chorób jamy ustnej.

VELscope – jak to działa?

Aby prawidłowo rozpoznać tkankę zmienioną chorobowo należy zapoznać się z zasadami fluorescencji zdrowych tkanek miękkich jamy ustnej. Dziąsło właściwe i łuk podniebny przedni mają naturalnie ciemniejszy wygląd. Ciemniejsza tkanka pigmentowana w białym świetle, będzie również ciemniejsza w świetle Velscope. Zapalenie zazwyczaj objawia się jako ciemniejszy obszar z powodu nadmiernej zawartości krwi.

Jama ustna narażona jest na ciągłe podrażnienia i lekkie zapalenia. Z powodu zapalenia śluzówka policzka, boczne powierzchnie języka i podniebienie twarde mogą mieć ciemniejszy wygląd charakteryzujący się niewyraźnie zaznaczonymi granicami. Nadmierne rogowacenie może być jaśniejsze w świetle Velscope z powodu mocnej fluorescencji kreatyny.

W przypadku, gdy podejrzany obszar nie został wykluczony jako niezłośliwy zaleca się powtórzyć badanie do 2 tygodni. Badając powtórnie należy sprawdzić czy obszar nie uległ zmianie, gdy został usunięty czynnik chorobotwórczy.

Studio Uśmiechu MM Dent

Share Button

Komentuj