Wyszukiwanie

medycyna estetyczna w gabinecie dentystycznym

Medycyna estetyczna w gabinecie stomatologicznym

Share Button

Medycyna estetyczna przenika do stomatologii stanowiąc dopełnienie leczenia i poprawiając rysy twarzy. Mimo, że to zupełnie naturalna i nieunikniona kolej rzeczy, wiele osób pragnie zapobiec pojawianiu się kolejnych oznak upływającego czasu. Co może w tej kwestii zrobić dla Ciebie stomatolog? Czy botoks i kwas hialuronowy stosowane są wyłącznie do poprawy estetyki twarzy?

Medycyna estetyczna w gabinecie stomatologicznym

Obecnie medycyna estetyczna i stomatologia wzajemnie się dopełniają. Coraz częściej łączy się umiejętności z zakresu stomatologii i medycyny estetycznej. W wielu przypadkach jedynie dzięki takiemu połączeniu różnych gałęzi medycyny można osiągnąć zdrowy i młody wygląd. To właśnie zabiegi medycyny estetycznej stanowią naturalne przedłużenie leczenia z zakresu stomatologii, protetyki czy też ortodoncji.

Optymalnym rozwiązaniem jest połączenie ze sobą tych specjalizacji nie dość, że w jednym gabinecie, to w dodatku przez jednego lekarza. Stomatolog, który dodatkowo wykonuje zabiegi medycyny estetycznej, lepiej i skuteczniej zadba o zdrowe zęby, piękny uśmiech i młodzieńczy wygląd swojego pacjenta. Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej przede wszystkim mają odmłodzić i upiększyć twarz i poprawić wygląd skóry. Najbardziej popularne to oczywiście ostrzykiwania z wykorzystaniem kwasu hialuronowego lub toksyny botulinowej (tzw. botoks), ale także tzw. mezoterapia osoczem bogatopłytkowym

Wady zgryzu przyczyną pojawienia się zmarszczek

Głębokie zmarszczki najszybciej pojawiają się u osób z tzw. zgryzem głębokim. Wada ta charakteryzuje się nachodzeniem zębów górnej szczęki na zęby dolne. Skutkuje to pogłębioną linią marionetki – czyli bruzdami widocznymi od kącików ust do brody.

Na wczesne zmarszczki narażone są także osoby z krzywym zgryzem, szczególnie te, które mają niewłaściwie ułożone jedynki czy siekacze. Można to łatwo zauważyć, ponieważ w takich przypadkach zmarszczki i bruzdy tworzą się wokół ust.

U niektórych osób, podczas szerokiego uśmiechu, pokazuje się więcej niż 2-3 mm dziąseł z górnego łuku. Zaburzenie to, zwane uśmiechem dziąsłowym, może powodować pogłębienie fałd nosowo-wargowych oraz zmarszczek w okolicach nosa.

Zęby, podobnie jak skóra, starzeją się z wiekiem. Proces starzenia się zębów zaczyna się już u dwudziestoparolatków. Jedną z pierwszych oznak starzenia się zębów jest ich ścieranie. Zęby tracą wtedy swoją naturalną długość, a szczęki zaczynają na siebie nachodzić, skracając tym samym dotychczasową odległość między brodą na nosem. Efektem tych zmian jest zapadnięcie się dolnej części twarzy i zachwianie jej dotychczasowych proporcji. – Skóra twarzy potrzebuje dobrego oparcia, swoistych rusztowań, które ją napinają, utrzymują we właściwej rozciągliwości i na właściwej wysokości. W momencie kiedy nasze zęby się ścierają, tracimy takie podparcie, intensywnie działa na nas grawitacja. Proces ten jest intensywniejszy, kiedy dochodzi do utraty zębów. Skóra, szczególnie wokół ust, traci całkowicie naturalne oparcie i zanika jej elastyczność. Nad górną linią ust powstaje charakterystyczna siatka zmarszczek, a same usta ulegają zwężeniu. Jeśli ubytki nie są w porę uzupełniane, kości szczęki zaczynają zanikać, w efekcie czego dziąsła zmniejszają się, a policzki – zapadają. Ponadto w przypadku utraty zębów i zaniku kości szczęki dochodzi do zmian w pracy mięśni twarzy decydujących o napięciu skóry i mimice.

Narzędzia do stosowania botoksu nie są skomplikowane. To przede wszystkim strzykawka z bardzo cienką igłą. Toksynę botulinową wstrzykuje się przez podanie podskórne lub śródskórne lub też do mięśnia. Jest to zabieg krótkotrwały i prosty – wymaga jedynie przeszkolenia, by wiedzieć, w które miejsca można wstrzyknąć preparat.

Toksyna botulinowa podana w odpowiednie miejsca może rozluźnić pewne mięśnie, a inne mogą ulec napięciu. Można skorygować np. uśmiech dziąsłowy – po zabiegu dziąsła lekko się chowają i jednocześnie podwyższa się koniuszek nosa (u niektórych pacjentów obniżenie koniuszka nosa jest szpecące i mają oni na tym tle kompleksy).

Wszyscy dążymy do ładnego uśmiechu, nie tylko do ładnych zębów. A na ładny uśmiech składają się ładne usta, brak zmarszczek czy bruzd nosowo-wargowych oraz gładka skóra w obrębie dolnej partii twarzy. To wszystko razem powinno ze współgrać ze sobą.

Wskazania do:

 • niwelowania zmarszczek mimicznych, kurzych łapek przy oczach i zmarszczek pod oczami w
  okolicy tzw. doliny łez;
 • wygładzania zmarszczek na czole: poziomych i pionowych, tzw. lwich zmarszczek, zazwyczaj
  głębokich i silnie widocznych bruzd przebiegających przez środek czoła;
 • korekty kształtu uśmiechu, w tym tzw. uśmiechu dziąsłowego;
 • unoszenia określonych rejonów twarzy
 • wygładzania zmarszczek pod oczami.

Przeciwwskazania:

 • nietolerancja na toksynę botulinową typu A lub którykolwiek ze składników preparatu (występuje niezwykle rzadko); uczulenie na albuminę (to białko występujące w niektórych preparatach z botoksem);
 • nadwrażliwość / uczulenie na białko jaja kurzego – w preparatach Botox i Azalure nośnikiem jest białko jaja kurzego (nie dotyczy Boccuture)
 • leczenie antybiotykami aminoglikozydowymi (streptomycyna, gentamycyna, neomycyna) – mogą współdziałać z toksyną i tym samym zwiększają ryzyko wystąpienia działań niepożądanych
 • zaburzenia krzepnięcia krwi i leki rozrzedzające krew (także aspiryna) – zwiększają prawdopodobieństwo powstania siniaków w miejscach iniekcji igłą
 • leki na spastyczność (leki rozkurczowe)
 • przyjmowanie inkomycyny, tetracycliny
 • choroby nowotworowe skóry
 • choroby płytki nerwowo-mięśniowej i zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego
 • zespół Lamberta-Eatona, schorzenie neurologiczne miastenia gravis
 • przewlekłe choroby autoimmunologiczne (np. reumatoidalne zapalenie stawów) i układu sercowo-naczyniowego
 • choroby ALS (stwardnienie zanikowe boczne) i Alzheimer
 • rozległe i głębokie uszkodzenia skóry
 • aktywna infekcja skórna w miejscu podania preparatu, czynna opryszczka

Zabiegów botoksem nie powinno wykonywać się u pacjentów, którzy wcześniej poddali się operacyjnym zabiegom chirurgicznym korekty twarzy lub powiek. Zabiegu botoxem nie wykonuje się także w przypadku nadmiernej ilości skóry w okolicach podania toksyny (na czole, powiekach).

Chociaż brak jest dowodów na szkodliwe działanie Botoxu na płód, toksyny nie wstrzykuje się kobietom w ciąży oraz podczas okresu laktacji i karmienia piersią. Niewskazane jest podawanie botoxu w trakcie menstruacji.

Zastrzyków z botoxu nie wolno łączyć z niektórymi lekami przyjmowanymi doustnie, dlatego podczas wywiadu lekarskiego specjalista medycyny estetycznej ustala ewentualne korelacje między przyjmowanymi przez nas farmaceutykami a lekami, które uniemożliwiają bezpieczną aplikację botoxu. Na 7-10 dni przed podaniem botoksu należy zaprzestać przyjmowania następujących ziół i leków:

 • dziurawiec,
 • witamina E,
 • multiwitamina,
 • leki przeciwzapalne.

Przed i po zabiegu botoxem nie należy spożywać alkoholu.

Przedawkowanie toksyny botulinowej stwarza realne zagrożenie dla zdrowia, dlatego należy zawsze bezwzględnie stosować się do zaleceń specjalisty medycyny estetycznej. Do kwestii przeciwwskazań do botoxu należy podejść poważnie i poinformować lekarza o wcześniejszych zabiegach chirurgicznych jak i obecnie przyjmowanych lekach.

Studio Uśmiechu MM Dent

Share Button

4 Comments

 1. Niedoceniane zabiegi medycyny estetycznej mogą poprawić nie tylko komfort naszego zgryzu, ale i naszą samoocenę, gdyż często nierówny zgryz czy wystające kły powodują dyskomfort pacjentów. Kiedy, Waszym zdaniem, niewskazane jest wykonywanie zabiegu medycy estetycznej?

 2. Ciekawy artykuł, dentyści powinni też dbać o swoją stronę internetową, bo w końcu ona jest wizytówką każdego gabinetu stomatologicznego. Projektujemy responsywne stronę dla branży dentystycznej – DENTAWEB.PL

Komentuj