Wyszukiwanie

Jak przygotować sie do urlopu

Jak przygotować się do urlopu i czy zęby mają wakacje?

Share Button

Jak przygotować się do urlopu, aby ból nas nie zaskoczył i w jaki sposób dbać o higienę jamy ustnej już w trakcie wakacji ? Na te pytania postaramy się udzielić informacji.

W okresie letniego wypoczynku staramy się oderwać od codziennych obowiązków oraz jesteśmy bardziej pobłażliwi dla własnych słabości. Szczególnie widoczne jest to w przypadku korzystania z przyjemności, jakie ze sobą niesie jedzenie i alkohol. Korzystając z uroków urlopu nie można jednak zapomnieć o podstawowych zasadach higieny jamy ustnej.

Jak przygotować się do urlopu? – Przed urlopem zadbaj o zęby

Planując zatem wakacyjny wyjazd nie można zapomnieć o kontrolnej wizycie u dentysty, która uchroni nas przed zepsuciem sobie urlopu z powodu bolącego zęba. Wizyta taka, ze względu na przeprowadzenie często dłuższego leczenia, powinna mieć miejsce już pół roku przed planowanym wyjazdem. Szczególne jest to ważne w przypadku wyjazdu do odległych miejsc, gdzie pomoc stomatologiczna może być dla nas niedostępna lub bardzo kosztowna.

Odpowiednio wcześniej należy również pomyśleć o przywróceniu blasku naszemu uśmiechowi.
Najpopularniejszą metodą jest szczotka i wybielająca pasta do zębów. Dzięki regularnemu szczotkowaniu możemy usunąć zewnętrzne przebarwienia i wybielić zęby. Wiele z oferowanych na rynku produktów zawiera łagodnie wybielające substancje chemiczne lub środki do polerowania. Równocześnie stosowanie odpowiednich past zapobiega ponownemu pojawieniu się niechcianych przebarwień. Szczotkowanie co najmniej dwa razy dziennie przyczynia się również do walki z próchnicą i zapobiega gromadzeniu się płytki nazębnej, dzięki czemu zęby są zdrowe i białe.

Zadbaj o dietę

Należy również unikać napojów, które mogą zabarwić nasze zęby. Kawa, herbata, napoje gazowane, soki owocowe i czerwone wino – wystawiając nasze białe zęby na działanie tych napojów niweczymy wysiłki związane z ich wybieleniem. To nie znaczy, że należy zrezygnować z ulubionej kawy czy drinka, jednakże napoje alkoholowe z sokami należy pić przez słomkę lub przepłukać usta zaraz po wypiciu np. kawy, tak aby nie dopuścić do powstania nalotu na powierzchni zębów.

Ponadto spożywanie warzyw i owoców pomoże zachować białe i zdrowe zęby. Marchew, seler i jabłka zawierają witaminę C, która dodatkowo wspomaga produkcję śliny, która myjąc i usuwając z nich zanieczyszczenia utrzymuje nasze zęby czyste i błyszczące.
Jeśli zależy nam na czasie, można również umówić się z dentystą na zabieg wybielania zębów w
gabinecie. Profesjonalne wybielanie zębów może rozjaśnić nasze zęby w ciągu jednego spotkania.

Kosmetyki – warto o nich pamiętać

Wybierając się na wakacje należy nie tylko pamiętać o zaopatrzeniu się w kosmetyki z odpowiednim filtrem przeciwsłonecznym czy o swoim ulubionym stroju kąpielowym, ale też nie można zapomnieć o środkach do higieny jamy ustnej. W przypadku zębów nigdy nie można zrobić przerwy w ich pielęgnacji.

W rzeczywistości na wyjeździe i w podróży, zazwyczaj zwiększa się ilość i częstotliwość spożywanej żywności i napojów, co może wpłynąć niekorzystanie na zdrowie naszych zębów oraz zakłócić regularne i rutynowe działania związane z zachowaniem higieny jamy ustnej.
Wybierając się zatem na urlop, oprócz szczoteczki i pasty do zębów oraz nici dentystycznej, należy zabrać ze sobą dodatkowy zestaw, który będzie nam towarzyszył w podróży.

Nie zapomnij o wymianie szczoteczki

Okres przedwakacyjny to też dobry czas, aby kupić nową szczoteczkę. Można zakupić również zestaw podróżny z małą składaną szczoteczką oraz pastą w tubce o mniejszej objętości. Warto pamiętać o tym, aby trzymać szczoteczkę i pastę do zębów o rozmiarze podróżnym zawsze przy sobie (na przykład w kieszeni, torebce lub w schowku w samochodzie), tak aby można umyć zęby zaraz po jedzeniu. Jeśli nie jest to możliwe, płukanie ust wodą lub żucie gumy bez cukru pomoże zmyć resztki jedzenia, ponieważ podczas tej czynności ślinianki produkują więcej śliny i neutralizują kwasy w jamie ustnej.

Znaczenie wody podczas gorących letnich wakacji ma kluczowe znaczenie dla naszego ogólnego stanu zdrowia, ale również spełnia istotną rolę warunkującą zdrowie naszej jamy ustnej. Powinniśmy w czasie wyjazdów unikać spożywania napojów o wysokiej zawartości cukru oraz kwaśnych, takie jak napoje dla sportowców lub soki owocowe, które zwiększają możliwości rozwoju próchnicy zębów i erozję szkliwa. Woda butelkowana jest chyba lepszym rozwiązaniem, zarówno ze względu na zęby, jak i dla zdrowia naszego organizmu.

Urlop to zwykle czas, w którym jemy więcej niż zwykle, a nasza dieta jest bogatsza w cukier. W czasie wakacji jesteśmy bardziej skłonni do kulinarnych szaleństw, ale musimy pamiętać, że nasze zęby nie są na wakacjach. Dla naszych zębów i ogólnego stanu zdrowia lepiej jest, aby trzymać się trzech posiłków dziennie zamiast kilkudziesięciu przekąsek i słodkich deserów.
W czasie wyjazdów wzrasta również ilość spożywanego alkoholu. Regularne spożywanie słodkich koktajli i gazowanych napojów alkoholowych może spowodować próchnicę. Alkohol jest również główną przyczyną raka jamy ustnej, dlatego należy spożywać go odpowiedzialnie.

Należy również być ostrożnym podczas spożywania twardych substancji (np. kostki lodu), ponieważ może to prowadzić do popękania lub wyszczerbienia zębów, które to przypadłości są bolesne i kosztowne w leczeniu. W trakcie letniego wypoczynku wzrasta również nasza aktywność fizyczna. Jest ważne, aby zdawać sobie sprawę z możliwych urazów stomatologicznych, które mogą wystąpić w trakcie uprawiania różnych sportów. Na przykład nurkowanie może prowadzić do bólu stawów szczęki lub tkanki dziąseł. Utracone lub popękane zęby to często wynik skoków do basenu, gry w piłkę, jazdy na rowerze oraz żeglowania.

Pierwsza pomoc to podstawa

Należy zatem zawsze pamiętać o zaopatrzeniu się w zestaw pierwszej pomocy. Większość dostępnych na rynku apteczek zawiera wszystko, co jest potrzebne w nagłych wypadkach stomatologicznych.

Pamiętajmy, że bez względu na to, jak bardzo jesteśmy ostrożni, wypadki się zdarzają, więc należy się upewnić, że jesteśmy przygotowani na każdą ewentualność. Tak więc czas wakacji nie jest okresem przerwy w dbaniu o nasze zęby, tym bardziej że jeden bolący ząb może zepsuć nam cały urlop.

Studio Uśmiechu MM Dent

Share Button

2 Comments

  1. Zdecydowanie artykuł godny uwagi – nasze zęby także wypada przygotować na wakacje i zadbać o wszystko co niezbędne tzn podróżne szczoteczki, płyny do higieny jamy ustnej, nicie dentystyczne itp

Komentuj