Nie lubisz szczotkowania zębów? Czynność zajmuje zbyt duże czasu? Cóż, być może jest na to rozwiązanie… Wyjmij ze szczelnego opakowania czyszczący ‘ochraniacz na zęby’, włóż go do ust i powoli żuj. Po 60 – 90 sekundach produkt niemal całkowicie się rozpuści. Pozostałość można wypluć lub bez obawy o zdrowie połknąć. Ochraniacz – szczoteczka do zębów jest całkowicie bezpieczny dla konsumenta.
Konsystencja tego produktu przypomina do złudzenia popularne wśród dzieci misie Haribo. Podstawowy skład czyszczącego ochraniacza to ksylitol – organiczny związek chemiczny, pięciowęglowy alkohol polihydroksylowy. FDA uznała ksylitol za substancję, która nie wywołuje próchnicy. WHO i FAO nie określiły górnej granicy spożycia (ADI – dopuszczalna dzienna dawka), a więc ma być on bezpieczny niezależnie od spożywanej ilości dziennej. Jego stosowanie może sprzyjać likwidacji płytki nazębnej, jak również pomagać w leczeniu zakażenia jamy ustnej drożdżakowcami z rodzaju Candida. Związek ten stosowany jest w przemyśle spożywczym do słodzenia jako dodatek głównie gum do żucia i cukierków.
Naukowcy pracujący nad szczoteczką do żucia, wśród których jest były lekarz wojskowy John Gallagher oraz prof. Roman Bielski z wydziału farnaceutycznego Wilkes University (polski ślad), twierdzą, że po pozyskaniu stosownych środków mogliby zakończyć badania z udziałem ochotników w ciągu czterech miesięcy. Kwestią kolejnych kilku miesięcy byłoby uruchomienie produkcji na skalę przemysłową. W tym względzie naukowcy współpracują m.in. ze specjalistami z Creighton University School of Dentistry oraz z University of Maryland School of Dentistry.
Zobaczy film prezentujący technologię (ANG):
Nie wdając się w oceny czy takie tempo wprowadzania na rynek produktu leczniczo – spożywczego jest realne, należy przyznać, że jego zastosowanie może być szerokie. Wśród potencjalnych użytkowników wymienia się: dzieci w krajach rozwijających się, osoby podróżujące, ludzi z obszarów dotkniętych kataklizmami, mieszkańców rejonów o dużych niedoborach wody, żołnierzy, więźniów, inwalidów.
John Gallagher widzi dla swojego wynalazku także inne zastosowania. Można na przykład szczoteczkę – ochraniacz wykorzystać do podawania leków, witamin, mikroelementów. Pojedyncza niby szczoteczka jest pożywna, gdyż zawiera 5 – 6 g protein.
Źródło:
http://www.infodent24.pl
Pingback: Dent-Chew Brush – Jadalna szczoteczka do zębów.