Wyszukiwanie

Zmiana szczoteczki do zębów

Kiedy należy wymienić szczoteczkę?

Share Button

Zastanawiasz się kiedy należy wymienić szczoteczkę? … Nie ma rzeczy niezniszczalnych. Nawet najbardziej profesjonalna szczoteczka traci okres przydatności po 2-3 miesiącach. Najlepiej, wymieniaj ją od razu, gdy zauważysz pierwsze oznaki zużycia, niezależnie od czasu używania. Wyeksploatowane włosie niedokładnie usuwa nalot, a twój wysiłek poświęcony szczotkowaniu w dużej mierze idzie na marne.

Okazuje się, że niektórzy z nas zdecydowali się ominąć problem wymiany szczoteczki i całkowicie z niej zrezygnowali. 800 tysięcy Polaków w ogóle szczoteczki do zębów nie posiada – alarmują statystyki. Tym, którym jednak zależy na zdrowiu uzębienia, nie polecamy podążać za tym “trendem”.

Kiedy należy wymienić szczoteczkę?

Ważne jest również, aby wymieniać szczoteczkę po przeziębieniu, grypie, infekcji jamy ustnej lub bólu gardła, ponieważ w jej włóknach gromadzą się drobnoustroje, które mogą być przyczyną reinfekcji. Grzyby i bakterie mogą rozwijać się we włóknach Twojej szczoteczki nawet wówczas, gdy nie chorowałeś, co jest kolejnym argumentem za jej wymienianiem w regularnych odstępach czasu.

Eksperci polecają nową szczoteczkę sparzyć wrzątkiem, płukać po każdym szczotkowaniu i trzymać w czystym miejscu. To potencjalne siedlisko bakterii, które sami systematycznie wkładamy do ust.

Co ze szczoteczkami elektrycznymi?

Nie jest istotne czy używa się szczoteczki elektrycznej, czy też klasycznej. Końcówki do szczoteczki elektrycznej należy zmieniać podobnie jak zwykłe szczoteczki. Nawet jeśli słabo je eksploatujemy, to nie powinniśmy trzymać końcówki dłużej niż 3-4 miesiące. Po tym czasie, na włóknach jest już tyle bakterii z naszych ust i ubikacji, że trzeba ją wymienić.

Końcówki do szczoteczki elektrycznej należy zmieniać podobnie jak zwykłe szczoteczki. Nawet jeśli słabo je eksploatujemy, to nie powinniśmy trzymać końcówki dłużej niż 3-4 miesiące.
Po tym czasie, na włóknach jest już tyle bakterii z naszych ust i ubikacji, że trzeba ją wymienić.

Jak należy dbać o szczoteczkę do zębów?

Aby utrzymać dobry stan szczoteczki i własnego zdrowia, należy pozwolić szczoteczce wyschnąć pomiędzy myciem zębów. Szczoteczki mogą stać się wylęgarnią drobnoustrojów, grzybów i bakterii, które po pewnym czasie będą gromadzić się w olbrzymich ilościach. Po umyciu zębów szczoteczkę należy dokładnie wymyć pod bieżącą wodą i przechowywać w pionowej pozycji umożliwiającej wyschnięcie.

W celu niedopuszczenia do przenoszenia się wirusów przeziębienia i grypy z jednej szczoteczki na drugą, staraj się przechowywać szczoteczkę do zębów tak, aby nie dotykała innych szczoteczek. Z punktu widzenia zdrowia całej rodziny, warto zaopatrzyć się w zwykły uchwyt, przy pomocy którego można zawiesić w pionowej pozycji kilka szczoteczek do zębów.

Jak chronić szczoteczkę do zębów podczas podróży?

Stosowanie plastikowego pudełeczka na szczoteczkę zapewni jej włóknom ochronę przed zgnieceniem lub spłaszczeniem w torbie podróżnej. Jednak po umyciu zębów należy zadbać o to, aby szczoteczka wyschła na powietrzu, co pozwoli powstrzymać rozwój drobnoustrojów.

Jeśli powyższe informacje nie odpowiadają na pytanie: “Kiedy należy wymienić szczoteczkę” napisz komentarz. Chętnie dostarczymy dodatkowych informacji.

Studio Uśmiechu MM Dent


Źródło:
Zdrowie.gazeta.pl
Colgate.pl

Share Button

Komentarze

  1. Pingback: Blog Stomatologiczny - Jak twarda powinna być szczoteczka do zębów?

Komentuj