Wyszukiwanie

Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z ust?

Share Button

Nieświeży oddech, czyli halitoza, to choroba i zmora życiowa wielu osób, zwłaszcza młodych i czynnych zawodowo. Niestety jest to problem, z którym większość z nas spotyka się na co dzień.
Ta niezwykle kłopotliwa dolegliwość przeszkadza w codziennym życiu, deprymuje i nie pozwala nawiązywać normalnych kontaktów. Niewielu z nas zdaje sobie jednak sprawę z przyczyn przykrego zapachu z ust.

Skala problemu

Są bardzo nieliczne badania na ten temat, ale mówi się, że na świecie na halitozę ustną cierpi od 22 do 55 proc. osób. Amerykańskie ośrodki badawcze podają, że na tę chorobę cierpi 50-55 proc. populacji. Japończycy wskazują na 24 proc., Francuzi na 22 proc.

Dla porównania, na halitozę choruje 90 milionów Amerykanów, podczas gdy na cukrzycę – chorobę niezwykle przecież powszechną – 18 milionów.

Przyczyny nieświeżego oddechu

Nieświeży oddech może być wywołany przez czynniki zewnętrzne i wewnętrzne: Do czynników zewnętrznych należą pikantne i mocno pachnące potrawy (niektóre przyprawy, czosnek, cebula, a nawet tacos i tuńczyk). Jeśli uważasz, że nieświeży oddech może mieć związek z Twoją dietą, możesz zapisywać to, co jesz, aby sprawdzić, czy rzeczywiście tak jest. Nieświeży oddech może również występować u osób palących papierosy i spożywających alkohol.

Jeżeli zastosowanie zwykłych zasad higieny nie pomaga, warto skonsultować się z dentystą lub lekarzem w celu wykluczenia poważniejszych przyczyn mogących powodować nieświeży oddech. Przykry zapach z ust może skutecznie utrudniać życie – zniechęcać znajomych, uniemożliwić zaprzyjaźnianie się z nowymi osobami, może też dyskwalifikować w oczach pracodawcy. Nieświeży oddech stanowi często większy problem dla otoczenia niż dla osoby dotkniętej tą przypadłością.

Bezpośrednią przyczyną nieświeżego oddechu są bakterie beztlenowe. Bakterie te żyją na powierzchni języka i gardła, która jest ich naturalnym środowiskiem. Wspomagając trawienia, rozbijają proteiny zawarte w pokarmie, śluzie, krwi oraz obumierającej tkance jamy ustnej. W pewnych warunkach bakterie te rozkładają proteiny w większych niż zwykle ilościach [1].

Większość bakterii powodujących nieprzyjemny zapach wytwarza lotne związki siarki (VSC), odpowiedzialne za nieświeży oddech. Do najważniejszych VSC należy siarkowodór i merkaptan metylu. Większość bakterii wywołujących nieprzyjemny zapach żyje na tylnej części języka.
Do pozostałych przyczyn nieświeżego oddechu należą [2]:

 • Problemy w obrębie jamy ustnej (niewłaściwa higiena jamy ustnej, zapalenie dziąseł i choroby przyzębia)
 • Protezy (gromadzi się nich płytka nazębna i jedzenie)Suchość jamy ustnej (brak przepływu śliny)
 • Problemy w obrębie jamy ustnej, nosa i gardła (infekcje zatok lub gardła oraz zapalenie migdałków i krypt)
 • Choroby ogólnoustrojowe (cukrzyca, infekcje lub ropnie płuc, niewydolność nerek/wątroby, zaburzenia żołądkowo-jelitowe)
 • Regularne stosowanie diet odchudzających

Problemu nie należy bagatelizować. Przykry zapach z ust może mieć swoje źródło w gardle, przełyku lub żołądku. I tak na przykład może towarzyszyć chorobie wrzodowej, ostrym nieżytom żołądka, zespołowi złego wchłaniania, przejadaniu się (z wypełnionego żołądka do przełyku uwalniają się kwaśnie soki trawienne, zatruwające oddech), uchyłkom przełyku, zwężeniom przełyku, achalazji przełyku, czy też niedrożności jelit.

Przyczynami przykrego zapachu z ust mogą też być zapalenie błony śluzowej nosa, zatok, gardła lub migdałków, a także choroby płuc, np.: ropne zapalenie oskrzeli, rozstrzenie (chorobowe poszerzenie) oskrzeli, zapalenie płuc, ropień płuc. [1]

Leczenie jest skuteczne tylko wtedy, gdy usuwa przyczyny. Przyczyn należy szukać najpierw tam, gdzie są one najczęstsze, czyli w jamie ustnej.

Umów się na wizytę u stomatologa, aby ustalić czy rzeczywiście masz problem z nieświeżym oddechem i pamiętaj o prawidłowym czyszczeniu zębów antybakteryjną pastą z fluorem, nitkowaniu ich oraz o czyszczeniu języka specjalną szczoteczką lub skrobaczką.
W ramach codziennej higieny jamy ustnej możemy skutecznie walczyć z nieświeżym oddechem.

Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z ust?

Poniżej prezentujemy klika podstawowych porad, które pomogą Ci uniknąć nieprzyjemnego zapachu z ust [3].

 1. Szczotkuj zęby co najmniej dwa razy dziennie, zawsze rano i przed snem, przez co najmniej dwie minuty. Nie zapominaj też o oczyszczeniu języka.
 2. Używaj szczoteczek dostosowanych do swoich potrzeb.
 3. Używaj past do zębów, które zawierają składniki antybakteryjne (np. triklosan)
 4. Czyść swój język – Za brzydki zapach z ust odpowiadają z reguły bakterie, rozwijające się masowo na jego tylnej, grzbietowej powierzchn
 5. Regularnie kontroluj stan zdrowia swoich zębów podczas wizyt w gabinecie dentystycznym

Zapraszamy do obejrzenia filmu przygotowanego przez Blend-a-med (nie zapomnij włączyć PL napisów – opcja na dole okienka):
Gdy nieświeży oddech pojawia się nagle i bez konkretnej przyczyny oraz gdy przykry zapach z ust nie ustępuje po zmianie nawyków oraz dokładnej higienie jamy ustnej, należy udać się do lekarza. Jeśli halitoza utrzymuje się nadal, należy wykluczyć ewentualne inne choroby.

Powiązane usługi Studia Uśmiechu MM Dent

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Studia Uśmiechu MM Dent:

Studio Uśmiechu MM DENT


Źródła:
1. Portal Plastmed
2. Bad Breath, Mayo Clinic, Więcej informacji na stronie www.mayoclinic.com.
3. Instytut Blend-a-met / OralB

Share Button

3 Comments

 1. Jola

  Poza różnymi stanami chorobowymi przyczyną powstawania brzydkiego zapachu jest brak równowagi kwasowo zasadowej organizmu. W tym przypadku pomaga tylko przywrócenie tej równowagi. Można to łatwo osiągnąć za pomocą cynku, dla tego stosuję Halitofast, który ma go dużo i usuwa nieładny zapach jak i jego przyczynę.

 2. Rzeczywiście, to dość poważny problem ze względu na otoczenie. Osoba cierpiąca z powodu brzydkiego zapachu z ust może mieć problemy w kontaktach z innymi, mimo że dla niej samej ten zapach może nie być uciążliwy. Zawsze warto skonsultować niepokojące nas objawy ze specjalistą.

 3. Niestety ten problem dotyczy całkiem sporej grupy ludzi (jak zresztą napisano w artykule). Wiele osób jednak nie szuka pomocy, bo uznaje tę rzecz za zbyt wstydliwą. Tymczasem jak najbardziej powinniśmy w takich sytuacjach iść do specjalisty. Dobrze, że tego typu teksty się pojawiają, może skłonią kogoś do szukania rozwiązania.

Komentuj