Wyszukiwanie

dobry stomatolog warszawa

Zadbaj o zdrowy uśmiech

Share Button

Jak dbać o zęby?

Zaledwie 10 proc. Polaków korzysta z nici dentystycznych. Jeszcze mniej, bo 5 proc. stosuje płyn do płukania ust – alarmują stomatolodzy. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że samo mycie zębów nie zawsze wystarcza, by zachować zdrowe zęby. Jak w takim razie skutecznie dbać o zęby?

Zapobieganie próchnicy oraz innym chorobom zębów polega zawsze na tym samym – najważniejszą rolę odgrywa tu codzienna higiena jamy ustnej i uzębienia. Ważne jest również zmniejszenie spożycia produktów zawierających cukier, ponieważ jest on głównym pożywieniem bakterii próchnicotwórczych.

Codziennym i znanym od dawna zabiegiem jest czyszczenie zębów szczoteczką i pastą przez około 3 minuty – przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Możemy używać szczoteczki elektrycznej lub manualnej, wybór należy do nas – dentyści twierdzą, że każda z nich bardzo dobrze spełnia swoje zadanie, jeśli tylko szczotkujemy zęby odpowiednio długo i robimy to dokładnie.

Z ogólnoeuropejskiego badania „Nawyki Europejczyków związane z higieną i zdrowiem jamy ustnej”, przeprowadzonego na zlecenie firm Glaxo-SmithKline oraz Wrigley Poland, zaprezentowanego w ramach kampanii „Uśmiechnij się Polsko”, wynika, że Polacy po jedzeniu częściej niż po szczoteczkę do zębów sięgają po gumę do żucia.

Większość Polaków rzadko odwiedza też dentystę. Tylko 4 na 10 Polaków przychodzi do gabinetu dwa razy w roku, 31 proc. z nas pojawia się w gabinecie raz na dwa lata. Celem wizyty w 56 proc. jest leczenie poprzez wypełnienie (średnia europejska 29 proc.), co piąta wizyta kończy się usunięciem zę-ba (średnia europejska 12 proc.). Pocieszające są dane dotyczące dzieci. Aż 75 proc. rodziców deklaruje, że regularnie zabiera swoje dzieci na wizyty kontrolne.

Ważne: Szczoteczkę najlepiej wymieniać co 3 miesiące, ponieważ po tym czasie traci ona swe pierwotne właściwości, włosie odkształca się i gorzej czyści zęby.

Szczoteczka to za mało

Na zębach odkłada się tylko 20 proc. wszystkich bakterii obecnych w jamie ustnej. Reszta znajduje się na błonach śluzowych i na języku. Szczotkując zęby usuwamy bakterie tylko z ich powierzchni. To zbyt mało. Żeby usunąć resztę, należy po szczotkowaniu przepłukać jamę ustną odpowiednim płynem. Po szczotkowanie pozostają również nieoczyszczone przestrzenie międzyzębowe, do których często szczoteczka nie sięga. Są to miejsca, w których najczęściej odkłada się płytka nazębna i zalegają w nich resztki pokarmów. Z tego powodu nierzadko pojawia się tam próchnica czy też zapalenie dziąseł. Żeby tego uniknąć powinno się korzystać z nici dentystycznych. Niestety, Polacy pamiętają o tym zbyt rzadko.

Płukanki pozwalają nie tylko pozbyć się bakterii, ale też pomagają zachować świeży oddech oraz dzięki obecności fluoru w płynie, wzmacniają szkliwo i chronią przed rozwojem próchnicy. Łagodzą także stany zapalne dziąseł, obkurczają śluzówkę i zapobiegają krwawieniu dziąseł.

Płukać zęby odpowiednim płynem powinniśmy po każdym myciu zębów. Można także to zrobić bezpośrednio przed myciem, by rozmiękczyć płytkę nazębną. Dzięki temu będzie ona łatwiejsza do usunięcia.

Jak dbać o zęby Jak dbać o zęby Jak dbać o zęby

Często zdarza się, że nieumiejętne korzystanie z nici dentystycznych prowadzi do uszkodzenia brodawki międzyzębowej, krwawienia i bólu dziąsła, co zniechęca do dalszego korzystania z nitek. Należy zatem zwrócić dużą uwagę na sposób w jaki nitkujemy zęby.
– Nitkę o długości około 50 cm należy nawinąć na środkowe palce. Z pomocą kciuków nitkę prowadzimy w przestrzeniach międzyzębowych oraz pod brzegami dziąseł. Nitkę powinno się prowadzić po wypukłości zębów, a nie uderzać bezpośrednio w dziąsło. Ruchami w górę i dół czyścimy dokładnie powierzchnie styczne wszystkich zębów. Podczas czyszczenia zębów żuchwy, nitkę prowadzimy palcami wskazującymi.

Podstawowe zasady higieny

Zasady prawidłowej pielęgnacji uzębienia:

  • Szczotkuj zęby dwa razy dziennie (używaj szczoteczki o miękkim włosiu)
  • Używaj pasty zawierającej fluor
  • Codziennie, w celu usunięcia płytki nazębnej z przestrzeni między zębami, używaj nici dentystycznej
  • Ogranicz pokarmy bogate w cukier
  • Regularnie odwiedzaj stomatologa – nie tylko w celu badań kontrolnych, ale także aby usunąć kamień nazębny
  • Używaj szczoteczek interdentalnych, czyli międzyzębowych, które dotrą do każdej szczeliny (dobrać należy tylko ich odpowiedni rozmiar)
  • Lakierowanie zębów pozwoli ochronić szczeliny zębów trzonowych przed próchnicą.

Oprócz indywidualnego dbania o higienę zębów i jamy ustnej, przynajmniej dwa razy w roku warto odwiedzić stomatologa, który obejrzy nasze zęby i sprawdzi, czy wszystko z nimi w porządku, a także doradzi jak dbać o zęby. Oczyści je również z odkładającego się kamienia nazębnego. Częste wizyty u dentysty pozwolą szybko zauważyć i wyleczyć zmiany próchnicowe oraz przeciwdziałać chorobom przyzębia.

Nie zaniedbuj wad zgryzu

Jeżeli leczenie jest już jednak wymagane, warto zdecydować się na nie jak najwcześniej. Nie można też zaniedbywać wad zgryzu, które nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale też mogą wywoływać dyskomfort podczas przeżuwania a także różnego rodzaju schorzenia.

Wada zgryzu wraz z wiekiem jest głównym czynnikiem utraty zębów. Niewłaściwe ułożenie zębów przyśpiesza stopniową ich utratę z kości i dziąseł. Wada położenia szczęk może być dodatkową przyczyną wady zgryzu, wpływającą na zmiany patologiczne w stawie skroniowo- żuchwowym (TMJ) wraz z licznymi związanymi z tym objawami.

Powiązane usługi Studia Uśmiechu MM Dent

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Studia Uśmiechu MM Dent:

Studio Uśmiechu MM DENT


Zapraszamy Państwa do przeprowadzenia testu “Jak dbać o zęby i jamę ustną” na stronie Blend-a-med.

Źródła:
1 – PAP
2 – Opracowania własne

Share Button

Komentuj