Wyszukiwanie

najlepszy dentysta w warszawie

Impregnowane nici dentystyczne – czy warto?

Share Button

Naukowcy z brazylijskiego Federalnego Uniwersytetu stanu Ceará (Faculty of Pharmacy, Dentistry and Nursing) przeprowadzili badanie, celem którego było sprawdzenie czy nić dentystyczna faktycznie wpływa na stan naszych zębów i dziąseł.

Naukowcy podzieli ochotników, rekrutujących się ze studentów Uniwersytetu stanu Ceará na trzy grupy. Jedna z nich nie stosowała nici dentystycznych w ogóle. Dwie pozostałe tak. Przy czym jedna używała dwa razy dziennie nici dentystyczne bez dodatkowej, specjalnej impregnacji, a kolejna – takie same nici, z tym że nasączone 5 proc. diglukonianem chlorheksydyny. Związek ten jest preparatem antyseptycznym, doraźnie zmniejszającym liczbę drobnoustrojów w jamie ustnej i hamującym tworzenie się płytki bakteryjnej. Preparat wskazany jest do stosowania w krótkotrwałym leczeniu zapaleń dziąseł i błony śluzowej jamy ustnej, w trakcie oraz po leczeniu dziąseł i ozębnej, w celu zapobiegania zakażeniom ran po zabiegach chirurgicznych.

Przeprowadzono randomizowane badanie z pojedynczą ślepą próbą. Osoby biorące udział w eksperymencie utrzymywano zatem w niewiedzy jaki rodzaj nici otrzymali do stosowania.

Badanie trwało 15 dni. W efekcie tego eksperymentu zaobserwowano wyraźne zmniejszenie płytki nazębnej po systematycznym stosowaniu 5 proc. diglukonianu chlorheksydyny (według indeksu Quigleya – Heina była to 30 proc. redukcja w stosunku do grupy studentów używających nie nasączonych nici).

W podobnej proporcji występowały zależności zaobserwowane pomiędzy osobami używającymi nici bez diglukonianu chlorheksydyny a tymi, które nie stosowały nici w ogóle. Czy warto używać Impregnowane nici dentystyczne? Zdecydowanie tak!


źródło: jds.s / infodent24.pl

Share Button

5 Comments

  1. AnnMeda

    Jak najbardziej warto używać takich nici są o wiele fajniesze niż nieimpregnowane. Ogólnie mówiąc bez nici nie wyobrażam sobie dbania o higienę jamy ustnej.Ale należy zaznaczyć że duży procent Polaków nie używa nici.

  2. dentysta

    Myślę, iż warto, ja nie używałem nigdy ale przekonał mnie do nich mój dentysta a raczej zasugerował, żebym spróbował. Teraz staram się przynajmniej raz w tygodniu używać nici dentystycznych i jestem bardzo zadowolony

Komentuj