Wyszukiwanie

rtg zebow

Uwaga na tanie zdjęcia RTG zębów!

Share Button

Obecnie przez internet tak w UE jak i w USA bez trudu można zakupić tanie przenośne aparaty RTG. Za niską ceną często idzie jeszcze niższa jakość – na czymś w końcu producent i sprzedający musi zarobić. Eksperci w Wielkiej Brytanii twierdzą, że ‘podejrzany’ sprzęt rentgenowski naraża ich użytkowników na dziesięciokrotnie wyższe dawki promieniowania niż maksymalne dawki dopuszczone przez obowiązujące normy w branży radiologicznej. Problem dotyczy tak samo lekarzu jak i ich Pacjentów.

Badaniom poddano modele sprzedawane przez internet przez dostawcę Zhengzhou Tianjie Electronic Equipmen w cenie od 200 do 380 GBP. To dwudziestokrotnie mniej w porównaniu z autoryzowaną aparaturą o – przynajmniej oficjalnie – nominalnie zbliżonych parametrach.

Sprzęt przenośny do wykonywania zdjęć rentgenowskich, wykorzystywany w praktykach dentystycznych, musi być dopuszczony do stosowania np. przez FDA lub odpowiednie organy w UE, w przeciwnym przypadku, zarówno lekarz dentysta, jak i pacjent narażeni są na poważne niebezpieczeństwo.

Dokładne analizy pokazały, że przy nawet intensywnej eksploatacji dobrej jakości sprzętu, według reżimu: 60 ekspozycji, czas realizacji zdjęcia 0,99 s, interwał pomiędzy ekspozycjami 1 minuta – operator otrzymywał dawkę promieniowania sięgającą zaledwie 3,6 mR/h, przy normie określonej przez FDA 100 mR/h.

Według Steve Silvermana, dyrektora Office of Compliance w Center for Devices and Radiological Health (FDA), który kierował pracami zespołu analizującego parametry robocze pokątnie importowanych rentgenowskich aparatów przenośnych, należałoby wprowadzić zakaz handlowania takim sprzętem na popularnych platformach typu: eBay, Amazon oraz USA Discount Dental. Tanie zdjęcia RTG zębów to nie zawsze dobry pomysł…


Źródło: infodent24.pl

Wyniki analizy zaprezentowano w “Journal of the American Dental Association” (November 2014, Vol. 145:11, pp. 1130-1132).

Share Button

Komentarze

  1. Stomatolog Warszawa

    Niestety w branży RTG jest szeroka gama produktów w dużych przedziałach cenowych, więc i jakość jest różna. Polecamy Pax -Flex 3D Vatech’a – sprawdza się bardzo dobrze.

Komentuj