Wyszukiwanie

pantomogram warszawa

Pantomogram Warszawa – ważne przed wizytą?

Share Button

Za pomocą pantomogramu można wykryć wiele nieprawidłowości, jak np. próchnica, zmiany okołowierzchołkowe, zęby zatrzymane, dodatkowe i nadliczbowe, zęby nieprawidłowo przeleczone kanałowo. Ze względu jednak na ogólny obraz czasami wymagane jest wykonanie dodatkowo dokładniejszego zdjęcia zębowego podejrzanej okolicy. Pantomogram daje również pogląd na stan kośćca w przypadku planowania zabiegu wszczepiania implantów zębowych – jednak w tym wypadku najczęściej korzysta się z tomografii komputerowej.

W jakich sytuacjach warto wykonać pantomogram?

Wskazaniem do wykonania zdjęcia pantomograficznego są wszelkie urazy szczęki, torbiele, głęboka próchnica zębów, choroby przyzębia, kamica ślinianki podżuchwowej i podjęzykowej. Wykonuje się go także:

  • w celu oceny ogólnego stanu zębów, czyli obecności próchnicy, jakości leczenia kanałowego, obecności zmian zapalnych wokół wierzchołka korzenia, jakości wypełnień,
  • przed leczeniem ortodontycznym,
  • przed leczeniem protetycznym, aby ocenić warunki w jamie ustnej pod wykonanie protezy, korony, bądź mostu,
  • przed leczeniem implantologicznym w celu oceny czy ilość kości i miejsca jest wystarczająca do wprowadzenia implantu,
  • przed chirurgicznym usunięciem zębów zatrzymanych,
  • w chorobach przyzębia, parodontozie, aby ocenić stopień zaawansowania choroby i zastosować odpowiednią metodę leczniczą

Pantomogram cyfrowy czy zwykły?

Wraz z rozwojem technologii klisza została zastąpiona czujnikiem CCD a obraz jest wyświetlany na ekranie monitora i może być przechowywany w postaci cyfrowej. Istnieją programy komputerowe obsługujące pantomografy cyfrowe, które umożliwiają cyfrową obróbkę zdjęć rtg, takie jak wyostrzanie obrazu, negatyw-pozytyw, badanie gęstości, barwienie kolorem, kalibracja, histogram i tomosynteza.

Pantomografy cyfrowe emitują bardzo niską dawkę promieniowania – ok. 5–20 µSv, o wiele bezpieczniejszą w porównaniu z tradycyjną radiografią (mniejszą nawet o 70% od pantomogramów tradycyjnych[1]).

Przed wykonaniem zdjęcia, zawsze warto sprawdzić w jakim stanie jest sprzęt.

Pantomogram Warszawa – Zapraszamy!

Jesteśmy jedną z najlepiej ocenianych przychodni stomatologicznych w Polsce. Korzystamy wyłącznie z nowoczesnego i bezpiecznego sprzętu.
Dzięki dbałości o dobro naszych Pacjentów Studio Uśmiechu MM Dent uzyskuje doskonałe wyniki tak jeśli chodzi o wskaźniki rekomendacji jak i wskaźnik powrotów “Pacjentów Pierwszorazowych”. Poszukujesz w sieci “RTG zęba Warszawa Praga”? Możesz przestać. MM Dent to właściwy adres!

Zapraszamy!

Studio Uśmiechu MM Dent

Share Button

Komentuj