Wyszukiwanie

dobry dentysta warszawa

Badanie ESCARCEL: 30% młodych europejczyków ma ubytki erozyjne

Share Button

Podczas Światowego Kongresu Stomatologicznego FDI 2013, który odbył się w dniach 28 – 31 sierpnia w tureckim Stambule, przedstawiono wyniki badania ESCARCEL, z którego wynika że jedna dorosła młoda osoba na trzy ma ubytki erozyjne zębów. Jeszcze częściej u młodych ludzi występuje nadwrażliwość zębiny.

Młodzi ludzie coraz częściej mają ubytki erozyjne zębów

Badanie ESCARCEL, którego sponsorem była spółka GlaxoSmithKline Consumer Healthcare (GSK CH), lider w dziedzinie zdrowia higieny jamy ustnej,to pierwsze paneuropejskie badanie epidemiologiczne niepróchnicowych ubytków klinowych (ang. Non-Carious Cervical Lesions, NCCL) i powiązanych czynników ryzyka, będące jak do tej pory jednocześnie największym i najwszechstronniejszym przedsięwzięciem badawczym tego typu, wykazało, że jedna trzecia (29,4%) młodych osób dorosłych ma ubytki erozyjne tkanek zębów, a ponad dwie osoby na pięć (41,9%) cierpią na nadwrażliwość zębiny.

Nadwrażliwość zębów miała silny związek z cofaniem się dziąseł i uszkodzeniem szkliwa.

Jaka jest przyczyna takiego stanu rzeczy?

Autorzy badania wskazują, że większe uszkodzenia występowały u osób, które często spożywały kwaśne pokarmy i napoje. Ponadto wykazano, iż czynniki erozyjne, które powodują powstawanie erozyjnych ubytków tkanek zębów, są także związane z występowaniem nadwrażliwości zębiny.

Jak ocenił rektor Akademii Stomatologii na Uniwersytecie w Bernie w Szwajcarii prof. Adrian Lussi, z najnowszego badania wynika, że “bardzo ważne jest, byśmy ograniczali częstość jedzenia kwaśnych pokarmów (jak owoce) i picia kwaśnych napojów (w tym soków owocowych) do 3-5 razy dziennie, a nie podjadali czy sączyli je bez przerwy. Można również ograniczyć wpływ kwaśnych napojów na szkliwo pijąc je przez słomkę”.

Badanie umożliwiło nam pozyskanie niespotykanego dotąd wglądu w istotę ubytków erozyjnych i nadwrażliwości zębiny. Stomatologia zachowawcza w przeszłości skupiała się na leczeniu próchnicy, natomiast badanie ESCARCEL sugeruje, że rośnie powszechność występowania innych problemów − powiedział autor badań Denis Bourgeois, specjalista w dziedzinie periodontologii i zdrowia publicznego, prorektor Uniwersytetu w Lyonie (Francja) oraz dziekan tamtejszego Wydziału Stomatologii. − Wyniki są na tyle przekonujące, że wskazują na potrzebę powtórzenia badań na całym świecie, by zgromadzić globalne dane o częstotliwości występowania niepróchnicowych ubytków klinowych – dodał.

Erozja – problem młodego pokolenia

W przebiegu badania potwierdzono również, że erozyjne ubytki tkanek zębów występują u dorosłych powszechnie, nawet u osób zaledwie osiemnastoletnich. Wykazano jednocześnie, że ubytki tkanek zębów były większe u osób w wieku 26-35 lat niż u nieco młodszych, w wieku 18-25 lat. Także częstotliwość występowania nadwrażliwości była wyższa w starszej grupie wiekowej (26-35 lat).

Badaniem ESCARCEL objęto 3187 osób w wieku od 18. do 35. roku życia pochodzących z siedmiu europejskich państw: z Wielkiej Brytanii, Włoch, Francji, Hiszpanii, Finlandii, Łotwy i Estonii. Największy odsetek osób z najwyższym stopniem uszkodzenia szkliwa stwierdzono we Francji i we Włoszech.

28 proc. pacjentów z nadwrażliwością oceniło, że wpływa ona negatywnie na ich życie.

Badanie prowadziło sześciu najwybitniejszych na świecie ekspertów w dziedzinie stomatologii specjalizujących się w kwasowej erozji szkliwa, nadwrażliwości zębiny i chorobach dziąseł.

Sponsorem badania ESCARCEL była spółka GlaxoSmithKline Consumer Healthcare.


Źródła:
– PAP
– Gazeta Lekarska
– Nauka w Polsce / PAP

Share Button

Komentuj