Wyszukiwanie

higiena blog stomatologiczny warszawa dentysta

Higiena to podstawa

Share Button

Coraz częściej zdarza się, że pacjenci obserwują zachowania lekarzy lub innego personelu medycznego. Taki monitoring może uchronić przed niebezpieczeństwem, że ktoś przez nieostrożność przeniesie bakterie lub inne czynniki infekcyjne, które spowodują groźne zakażenie. Na to warto zwrócić szczególną uwagę podczas wizyty u stomatologa lub u lekarza:

  • czystość pomieszczeń, narzędzi, sprzętu oraz odzieży noszonej przez personel gabinetu,
  • wyposażenie toalet w dozowniki z mydłem i środkami dezynfekującymi oraz w papierowe ręczniki,
  • mycie rąk po każdym skorzystaniu z toalety,
  • wymiana rękawiczek jednorazowych po każdym pacjencie – powinna być wykonana przez dentystę i towarzyszący mu w pracy personel.

Karygodne zachowanie personelu medycznego to praca w niezmienianych rękawiczkach. Osadzające się na nich bakterie lub inne drobnoustroje przenoszone są na każdego kolejnego pacjenta.

Godne ubolewania jest, że nie wszyscy nadal pamiętają o tak fundamentalnej zasadzie higienicznej, jak mycie rąk po każdym skorzystaniu z toalety i niezastępowanie tradycyjnego mycia stosowaniem płynu dezynfekcyjnego. Płyn jest dobry, ale podstawą higieny i tak pozostaje dokładne mycie i płukanie rąk. Zapominają o tym i pacjenci, i personel medyczny.

Pacjenci mają prawo domagać się, aby każdy zabieg i działanie lecznicze były wykonane zgodnie z zachowaniem norm bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego. Jeśli zauważą, że lekarz, dentysta lub inny członek zespołu medycznego nie przestrzegają procedur higienicznych, powinni zwrócić na to uwagę i domagać się właściwego postępowania – niezależnie od tego, czy do zaniedbań dochodzi w gabinecie prywatnym, w lecznicy publicznej, w szpitalu państwowym czy w skomercjalizowanej klinice.


Źródło:
„Nowości”
portaldentystyczny.pl

Share Button

Komentuj