Wyszukiwanie

plyny do plukania ust

Jak wybrać dobry płyn do płukania ust?

Share Button

Zastanawiasz się jak wybrać dobry płyn do płukania ust? Przede wszystkim warto porozmawiać ze swoim stomatologiem. Lekarz dentysta sprawdzi stan naszego uzębienia i poleci płyn odpowiadający indywidualnym potrzebom.

Jak działa płyn do płukania jamy ustnej?

Płyn do płukania ust wspomaga utrzymanie odpowiedniego pH w ustach. Na rynku dostępna jest ogromna ilość takich płynów. Większość z nich zawiera fluor, który działa przeciw powstawaniu próchnicy.

Niektóre z płynów do płukania odświeżają oddech, inne zapewniają ochronę przeciwpróchniczą bazującą na fluorze, a jeszcze inne zawierają składniki antybakteryjne zapobiegające odkładaniu się płytki nazębnej.

Mając do wyboru kilka opcji, warto pamiętać o tym, że odpowiednio dobrany płyn do płukania jamy ustnej to ten, który spełnia Twoje potrzeby związane z higieną zębów i dziąseł oraz preferencje smakowe. Smak i zapach nie mogą być jednak czynnikami, które decydują o wyborze płynu do płukania ust.

Płuczemy przed czy po szczotkowaniu?

Prawidłowe czyszczenie zębów składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest oczywiście pasta i szczoteczka, kolejnym użycie nici dentystycznych i ostatnim płukanie jamy ustnej płynem do płukania ust.

Istnieją także płyny do płukania ust przed szczotkowaniem – pozwalają one zmiękczyć nalot na zębach, dzięki czemu szczoteczka jest w stanie łatwiej go usunąć. Takie płyny zalecane są osobom, które mają zwiększoną ilość odkładającego się nalotu (płytka, kamień nazębny).

Płukanie jamy ustnej powinno trwać minimum 30 sekund. Jeżeli na początku smak jest dla nas zbyt intensywny, można rozpocząć od krótszego czasu i stopniowo wydłużać zabieg. Nie należy rozcieńczać płynu z wodą, ponieważ w ten sposób zmniejszamy jego skuteczność, chyba że są to koncentraty – wtedy, aby uzyskać pożądany efekt, należy dostosować się do zaleceń producenta.

Na co warto zwrócić uwagę?

Podstawowym czynnikiem, którym powinniśmy kierować się przy wyborze płynu, powinno być jego przeznaczenie. Do głównych rodzajów należą płukanki:

  • przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwgrzybicze;
  • wspomagające wybielanie;
  • wzmacniające struktury zębów, zmniejszające ryzyko wystąpienia próchnicy;
  • działające przeciw parodontozie;
  • zapobiegające stanom zapalnym dziąseł;
  • zmniejszające ryzyko osadzania się osadu i kamienia nazębnego;
  • usuwające nieprzyjemny zapach z ust;
  • łagodzące nadwrażliwość zębów;
  • niezawierające alkoholu – dla osób z problemami suchości jamy ustnej.

Wybierając płyn należy także zwrócić uwagę na:

Nadwrażliwość na niektóre składniki.
W przypadku niektórych osób, zwłaszcza tych o wrażliwych dziąsłach, składniki płynów do płukania jamy ustnej działają drażniąco. Jeżeli zauważyłeś, że Twoja jama ustna jest wrażliwa na różne substancje, rozważ zastosowanie płynu bez zawartości alkoholu lub naturalnego. Naturalne płyny do płukania często zawierają składniki takie jak aloes i rumianek, które działają kojąco.

Zawartość alkoholu.
Alkohol to składnik wielu płynów do płukania jamy ustnej, co może stanowić problem w przypadku niezamierzonego połknięcia większej ilości płynu. Jeżeli zamierzasz kupić jeden określony rodzaj płynu dla całej rodziny, w której są dzieci w wieku szkolnym lub nastolatki, warto wybrać produkt bez zawartości alkoholu. Również alkoholicy wychodzący z nałogu powinni unikać płynów zawierających alkohol ze względu na potencjalne nadużycie i ryzyko powrotu do nałogu.

Szybkość odkładającej się płytki nazębnej.
Jeżeli szukasz płynu, który będzie zapobiegać odkładaniu się płytki nazębnej, użyj płynu dentystycznego zawierającego składniki przeciwpróchnicze.

Gdzie i za ile kupić?

Cena za 500 ml płynu waha się w granicach 10-30 zł.
Najdroższe płyny to koszt około 40 zł. Płyn kupisz w każdej drogerii i aptece – często możesz także nabyć płyn w swoim gabinecie dentystycznym (dentyści mogą nie raz zaoferować znacznie niższe ceny) – zapytaj swojego dentystę.

Aby codzienna rutyna czyszczenia zębów nie była nudna, można zaopatrzyć się w płyny o kilku smakach. Jeżeli nie jesteś pewien, który smak będzie Ci odpowiadał, poproś swojego dentystę o darmowe próbki płynów.

Ważne! Płyn lub płukanka ustna nie zastępują regularnych czynności w ramach higieny jamy ustnej, takich jak szczotkowanie dwa razy na dzień i czyszczenie nicią raz na dzień.

Studio Uśmiechu MM Dent


Źródło: instytut.pl, stomatologia.wieszjak.polki.pl

Share Button

2 Comments

Komentuj