Wyszukiwanie

wypelnienia amalgamatowe2

Wypełnienia amalgamatowe – powinieneś je wymienić!

Share Button

Czy wypełnienia amalgamatowe są rzeczywiście szkodliwe? Czy Wi-Fi może mieć negatywny wpływ na wypełnienia amalgamatowe? Postaramy się jak najbardziej szczegółowo przybliżyć ten temat.

Są dwa rodzaje wypełnień amalgamatowych. Pierwsze to amalgamaty starej generacji. W terminologii medycznej nazywane są amalgamatami z fazą gamma 2. Drugie to nowoczesne, wolne od fazy gamma 2. Wypełnienia amalgamatowe bez fazy gamma-2, które mają formę kapsułkowaną – w przeciwieństwie do wypełnień starej generacji – nie uwalniają rtęci. W związku z tym nie mają negatywnego wpływu na zdrowie. W Polsce wypełnień amalgamatowych starej generacji już się nie stosuje. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego, materiałem stomatologicznym, stosowanym w ramach NFZ, jest m.in. amalgamat kapsułkowy typu non gamma 2.

Czy wypełnienia amalgamatowe są rzeczywiście szkodliwe?

Głównym składnikiem amalgamatu jest rtęć – jest to mieszkanka stopu srebra z rtęcią, która jest substancją toksyczną dla człowieka. Lotne związki rtęci, które uwalniają się z tego typu wypełnień, wnikają do organizmu, a następnie kumulują się w poszczególnych narządach. Amalgamat może powodować alergie, zwiększać ryzyko wystąpienia chorób neurologicznych, autoimmunologicznych, schorzeń nerek, autyzmu i wad wrodzonych. Wywiera negatywny wpływ na pracę mózgu, ośrodkowego układu nerwowego i przysadki mózgowej. Zatrucie rtęcią tzw. rtęcica może powodować uszkodzenie mózgu, nerek i płuc, a wśród objawów znajdują się zaburzenia widzenia, słuchu, mowy i koordynacji mięśniowej.

Już w drugiej połowie XX wieku pojawiły się doniesienia, że zawarta w nich rtęć jest szkodliwa dla organizmu.
W krajach Unii Europejskiej nie rekomenduje się już zakładania amalgamatów.

Wypelnienia amalgamatowe, dzięki zawartości rtęci, charakteryzują się większą twardością i odpornością na ściskanie niż wypełnienia kompozytowe, mają jednak pewne wady. Nie łączą się ze szkliwem i zębiną, dlatego między wypełnieniem a tkankami zęba mogą tworzyć się szczeliny, do których mogą przenikać bakterie powodujące próchnicę.

Amalgamat i Wi-Fi

Jedno z ostatnich badań wykazało, że trujący pierwiastek może uwalniać się pod wpływem fal emitowanych przez Wi-Fi, które jest praktycznie wszędzie. Naukowcy z Shiraz University of Medical Sciences w Iranie w swoim badaniu wykorzystali 20 zębów z plombami amalgamatowymi. Wszystkie zostały umieszczone w sztucznej ślinie, ale jedynie 50 proc. poddano działaniom fal elektromagnetycznych. Okazało się, że stężenie rtęci w ślinie, w której znajdowały się zęby narażone na fale radiowe, było dwukrotnie wyższe od poziomu zaobserwowanego w drugiej grupie.

Wi-Fi może mieć więc negatywny wpływ na wypełnienia amalgamatowe, a co za tym idzie – przyczyniać się do wystąpienia chorób powodowanych przez wydzielającą się z nich toksyczną rtęć.

Jednak jak dotąd to jedyne badanie tego typu, w związku z tym nie pozwala ono jednoznacznie stwierdzić, czy rtęć ze srebrnej plomby może uwalniać się pod wpływem fal emitowanych przez Wi-Fi.

Amalgamat ma zacząć znikać z gabinetów już w 2018 roku

Począwszy od 1 lipca 2018 r. u dzieci do 16. roku życia oraz ciężarnych i karmiących piersią kobiet nie będzie można stosować wypełnień z amalgamatu. Tak wynika z wstępnych ustaleń Unii Europejskiej. Później zostaną wprowadzone kolejne ograniczenia, tak aby zupełnie wyeliminować amalgamat ze stomatologii. Z ustaleń tych wynika również, że całkowite zaprzestanie stosowania wypełnień amalgamatowych ma nastąpić do roku 2030.

Studio Uśmiechu MM Dent

Share Button

Komentarze

  1. Wypełnienia amalgamatowe są najpopularniejsze, poza nimi ja stosuję wypełnienia światłoutwaldzalne, ponieważ są one kolorystycznie dopasowane do odcienia mojej kosci. Innego wyjścia nie miałam ponieważ nagle musiałam leczyć aż 6 zębów i w trakcie śmiania się byłoby widać ciemne plomby. Mój dentysta konin-dentysta.pl poradził mi, że w tym przypadku najlepsze są właśnie światłoutwardzalne plomby.

Komentuj