W 2013 r. Trabecular Metal Zimmer – gąbczaste implanty wykonane z biokompatybilnego pierwiastka tantalu, które cechują się unikalną strukturą (dokładnie taką, jaka znajduje się w tkance kostnej gąbczastej, co sprzyja rozwojowi komórek kostnych w ich wnętrzu), zostały nagrodzone na MDEA.
Wyniki badań wskazują na to, że dzięki porowatej strukturze implantu bardzo szybko dochodzi do osteointegracji wszczepu. W rezultacie wstępny czas leczenia implantologicznego polegający na zespalaniu się implantu z kością trwa maksymalnie krótko i już po 2 tyg. od osadzenia wszczepu w kości uzyskuje się pozytywne rezultaty testów mechanicznych.
Tantalowe implanty zębowe – w jaki sposób są wszczepiane?
Procedura wygląda następująco:
- Na pierwszej wizycie wprowadzony zostaje implant i wykonana zostaje korona tymczasowa.
- Na drugiej wizycie (po 2 tygodniach) pobrane zosają wyciski i w ciągu 3 dni wykonuje się koronę ostateczną.
Co wpływa na możliwość tak znacznego skrócenia czasu leczenia w stosunku do standardowych implantów?
Różnica pomiędzy implantami trabekularnymi a implantami standardowymi jest widoczna gołym okiem. W środkowej części implantów trabekularnych znajduje się specjalny kołnierz swoją budową przypominający strukturę kości.
Dzięki zastosowaniu tantalu powierzchnia implantu powiększyła się średnio o 80% względem implantu o tym samym rozmiarze, ale wykonanym jedynie z tytanu. Przyrost powierzchni implantu stał się możliwy dzięki technologii opatentowanej przez firmę Zimmer, która pozwala na tworzenie z tego metalu struktury przestrzennej o budowie przypominającej kość gąbczastą. Dzięki trójwymiarowej strukturze materiału, z którego wykonany jest wszczep, kość nie tylko narasta na powierzchnię implantu, lecz również wrasta do jego wnętrza.
Tantalowe implanty zębowe Zimmer dają nadzieję osobom, które – przez wzgląd na obciążenie chorobowe – wcześniej nie zostały zakwalifikowane do leczenia protetycznego w oparciu o wszczepy dentystyczne. Polecane są szczególnie dla pacjentów z cukrzycą, reumatoidalnym zapaleniem stawów, wcześniejszym zakażeniem jamy ustnej, po leczeniu nowotworu, jak i słabą jakością kości.
Tantalowe implanty zębowe – Badania potwierdzają jakość
Obecnie dysponujemy już pokaźną liczba wyników badań naukowych i testów, które potwierdzają, że technologia „gąbczastych” implantów – chętnie już od ponad 20 lat wykorzystywana w chirurgii ortopedycznej – może być z powodzeniem stosowana także w stomatologii do leczenia braków zębowych.
Więcej informacji dostępne tutaj (wymagany Angielski).
Studio Uśmiechu MM Dent
____________
Źródło:
Implacon.nl
Infodent24.pl
Portalstomatologiczny.pl