Wyszukiwanie

implanty dentystyczne warszawa praga grochowska

Inteligentny implant zęba z Tajwanu

Share Button

Naukowcy z Narodowego Uniwersytetu Tajwańskiego pracują nad stworzeniem inteligentnego zęba, dzięki któremu lekarz będzie mógł dowiedzieć się praktycznie wszystkiego o nawykach pacjenta.

Sensoryczny implant zęba

Nie będzie już sekretem dieta ani nawyki; lekarz będzie wiedział, kiedy jego podopieczny pali, pije, kaszle czy żuje gumę. Będzie to możliwe dzięki osadzeniu w zębie maleńkiego implantu wyposażonego w czujniki i nadajnik przekazujący informacje do komputera zlokalizowanego w gabinecie dentystycznym, a w przyszłości do smartfona.

Sensoryczny implant zęba, choć w 94 proc. nieomylny, na razie jako prototyp jest jeszcze dość toporny (jak określają to twórcy tego wynalazku), ale trwają prace nad jego udoskonaleniem. W przyszłości technologia czujników wszczepianych w zęby ma być jeszcze lepsza.

– (…) Na przykład, za pomocą mikrofonu moglibyśmy analizować dźwięk powstający przy gryzieniu, aby określać rodzaj spożywanego pokarmu. A za pomocą kamery lub nawet prostego miniaturowego aparatu fotograficznego bylibyśmy w stanie określać kolor pożywienia, choćby herbaty czy kawy, co w stomatologii ma duże znaczenie – wyjaśnia dr Hao-huaChu, który pracuje nad implantem.

Do wytworzenia wszczepu wykorzystano żywice stosowane w stomatologii. Zanim wynalazek wejdzie do użytku, musi przejść jeszcze testy kliniczne, a uczeni muszą określić, czy będzie on wywierał wpływ na jamę ustną – inteligentny ząb będzie działał w technologii bezprzewodowej.

To nie pierwsze prace nad zębem z wszczepioną elektroniką. Wcześniej pomysł realizowali uczeni nienieccy, ale ich prace szły w kierunku wytworzenia sensora umieszczanego w zębie, którego zadaniem było monitorowanie stężenia leków we krwi i dozowanie medykamentu w określonym momencie bez wiedzy i udziału pacjenta. Wynalazek ten przygotowany został z myślą o osobach, które z racji wieku czy chorób nie potrafią samodzielnie przyjąć leku, bądź nie pamiętają o przyjęciu lekarstwa o wyznaczonych porach.

Rzeczpospolita

Powiązane usługi Studia Uśmiechu MM Dent

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Studia Uśmiechu MM Dent:


Źródło:
Rzeczpospolita

Share Button

Komentuj