Wyszukiwanie

Bambusowe ekologiczne szczoteczki do zębów – Ranking

Share Button

Nie jest istotne czy używa się szczoteczki elektrycznej, czy też klasycznej. Końcówki do szczoteczki elektrycznej należy zmieniać podobnie jak zwykłe szczoteczki. Nawet jeśli słabo je eksploatujemy, to nie powinniśmy trzymać końcówki dłużej niż 3-4 miesiące. Po tym czasie, na włóknach jest już tyle bakterii z naszych ust i ubikacji, że trzeba ją wymienić.

Każdego roku, na świecie zużywa się 3,6 mld szczoteczek. Średnio podczas całego życia jedna osoba zużywa ponad 300 szczoteczek. Niestety około 80% zużytych szczoteczek kończy jako śmieć płynący do oceanu stanowiąc zagrożenie dla flory i fauny.

Wraz z rosnąca świadomością potrzeby dbania o środowisko nie bez znaczenia jest fakt, że regularna wymiana szczoteczki to dodatkowa produkcja plastikowych śmieci. Wybierając nową szczoteczkę warto więc zainteresować się eko szczoteczkami z Bambusa.

Ekologiczne szczoteczki do zębów – dlaczego bambus?

Bambusowe ekologiczne szczoteczki do zębów pojawiły się na rynku kilka lat temu. Bambus cechuje się wysoką wytrzymałością, może sam emitować korzystne jony ujemne, które hamują bakterie w jamie ustnej. Jest także najszybciej rosnącą roślina na ziemi, ponieważ zawiera naturalnie występujące środki przeciwbakteryjne, nie ma potrzeby stosowania nawozów i pestycydów w uprawie.

Bambus to naturalny surowiec, który zachowuje się najlepiej, gdy jest przechowywany w suchym miejscu. Kubki które zawierają wodę nie są idealym miejscem. Najlepiej trzymać szczoteczkę w suchym lub odkrytym miejscu. Większość past do zębów łatwo zmywa się z włosia. Jeśli wystąpią jakiekolwiek problemy z pastą przylegającą do włosia, należy użyć ciepłej wody i rozcierać pastę kciukiem.

Przy odpowiednim użyciu szczoteczka może być użytkowana tak długo jak szczoteczka plastikowa.

Bambusowe ekologiczne szczoteczki do zębów

Na rynku jest już spory wybór takich szczoteczek. W tym artykule staramy się podzielić informacjami na temat tych, które według nas są ciekawe i dostępne w Europie.

1. Boobalou


Ekoszczoteczka wyprodukowana z bambusa Moso – rosnącego metr na dobę i nie wymagającego stosowania nawozów sztucznych. Brand zbudowany jest na bliskiej współpracy z rolnikami i sprawiedliwym ich wynagradzaniu. Uprawa bambusa Moso podlega regulacjom FSC celem zapewnienia bezpieczeństwa habitatom Pand. Szczoteczka zajęła prestiżowe pierwsze miejsce w rankingu angielskiego wydania ‘Independent’ ze względu na jej jakość wykonania a szczególnie ze względu na szczególny proces obróbki cieplnej bambusa. Dzięki wspomnianej obróbce szczoteczka odporna jest na pleśń, nawet gdy jest pozostawiona w wilgoci. Włosie wykonano z nylonu-6.

Firma zadbała także o dzieci – dla nich dostępne są szczoteczki w mniejszych rozmiarach z kolorowym włosiem.

Cena: około 10-12 zł/sztuka

2. The Pearly White Club (subskrybcja / UK)


Ciekawy wybór dla oszczędnych i zapominalskich. “The Pearly White Club” to Angielska metoda na dbanie o regularność wymiany szczoteczki. Po zapisaniu się do ‘klubu’ decydujemy się na jedną z opcji: nowa ekoszczoteczka będzie dostarczana raz lub dwa razy w miesiącu.
Szczoteczka cechuje się mniejszą w porównaniu do konkurencji główką, umożliwiającą nieco łatwiejsze dotarcie do ‘siódemek’ i ‘ósemek’. Włosie wykonano z nylonu-6.

Cena: około 120-150 zł/rok. Można zmówić jedną szczoteczkę na próbę (koszt: około 25zł).

3. Bambusowa szczoteczka “Save Some Green”


Szczoteczka wytwarzana z bambusa Moso, bez stosowania pestycydów i nawozów sztucznych. Włosie wykonane jest z nylonu-4, który wg. części naukowców rozkłada się szybciej niż nylon-6. Masz do wyboru wersję z włosiem miękkim lub twardszym. Szczoteczka jest bardzo lekka i dostarczana w prostym papierowym opakowaniu – w ten sposób firma dodatkowo dba o środowisko.

Cena: około 11-12 zł/sztuka.

4. Humble Brush (Holland & Barrett)


Szwedzka szczoteczka została zaprojektowana przez dentystów – sprawa zdrowia została na w pełni zaadresowana. Szczoteczka wykonana jest z bambusa Moso z certyfikacją FSC (bez sztucznych nawozów i z dbałością o habitaty pand). Włosie wykonano z nylonu-6 (różne kolory). Opakowanie jest w pełni biodegradowalne (papier) a przy każdym zakupie szczoteczki firma funduję jedną dla potrzebujących dzieci (wraz ze szkoleniem na temat higieny jamy ustnej).

Cena: około 25zł/sztuka.

5. Georganics – szczoteczka z niezwykłym włosiem


Bambusowa szczoteczka z doskonałą rączką która zapewnia bardzo dobre trzymanie. Włosie wyprodukowano z nylonu-6 połączonego z aktywnym węglem pomagającym utrzymać biel zębów i pozostawiająca delikatny miętowy zapach. Firma zadbała o dzieci – dostępne są szczoteczki w mniejszych rozmiarach.

Cena: około 23zł/sztuka.

6. Mabboo Bamboo

Szczoteczka stworzona przed Ed Cheneya który spędził część swojego życia w Chinach. Szczoteczka jest niezwykle smukła a jej włosie posiada zaokrąglone końcówki zapewniające maksymalną ochronę dziąseł. Opakowanie wykonano z prostego, papieru z nadrukowaną pandą.

Ekologiczne szczoteczki naszym zdaniem

Powyższa lista to tylko kilka dostępnych obecnie szczoteczek. Naszym zdaniem prym wiedzie Boobalou – producent zadbał nie tylko o eko-wykonanie i design ale także o takie przygotowanie bambusa aby zminimalizować ryzyko wystąpienia pleśni – co jest dużym zagrożeniem przy korzystaniu ze szczoteczek bambusowych. Pamiętajmy aby je wysuszyć i przechowywać w suchym miejscu.

Zachęcamy do nadsyłania Waszych typów – chętnie opiszemy je dodamy do naszej listy.

Studio Uśmiechu MM Dent.

Share Button

Komentarze

Komentuj