Wyszukiwanie

ortodonta dziecięcy

Ortodonta dziecięcy – nadal długie kolejki.

Share Button

Ukazał się kolejny raport Fundacji Watch Health Care (WHC) monitorującej dostęp do medycznych świadczeń gwarantowanych w Polsce.

Działająca w Krakowie fundacja zajmuje się dostarczeniem możliwie szerokiej, kompletnej i opartej na naukowych podstawach informacji decydentom w ochronie zdrowia (m.in. Ministerstwo Zdrowia, Narodowy Fundusz Zdrowia) o ograniczeniach w dostępie do podstawowych świadczeń zdrowotnych.

Opublikowany, kolejny raport obejmuje okres od października do listopada br.

Wynika z niego, że Polacy na gwarantowane świadczenia zdrowotne czekają średnio 2,7 miesiąca. To niby mniej niż w połowie tego roku (3 miesiące), ale nadal nie ma w Polsce dziedziny medycyny, w której chorzy nie napotykaliby na ograniczenia w dostępie – czytamy w opracowaniu WHC.

Raport podkreśla duże bariery w dostępie do świadczeń specjalistycznych, w tym dwóch dotyczących dzieci.

Niepokojący jest długi okres oczekiwania na wizytę do kardiologa dziecięcego (np. 5 miesięcy do angiologa) oraz do dziecięcego ortodonty – prawie 9 miesięcy.

Czas oczekiwania na leczenie aparatem ortodontycznym jest jeszcze dłuższy, bo wynosi 2,5 roku. Fundacja WHC sprawdzała placówki stomatologiczne, w tym analizowała przypadek 8-letniego pacjenta, który na aparat ortodontyczny musiał czekać aż 4 lata.

A skądinąd wiadomo, że refundowany aparat przysługuje dziecku tylko do 12-go roku życia.

Źródło:
www.korektorzdrowia.pl

Share Button

Komentuj