Wyszukiwanie

Próchnica u dzieci

Próchnica u dzieci – nauka szczotkowania nie do przecenienia.

Share Button

Zaawansowana próchnica w zębach 3-4-latków to obecnie standardowy obraz, jaki widać, kiedy dziecko u stomatologa pokazuje wnętrze jamy ustnej na wizycie.

W walkę o zahamowanie postępu częstotliwości pojawiania się tej zakaźnej choroby i zapobieganie rozwojowi próchnicy w zębach najmłodszych często angażują się samorządowcy. Tak też jest w Jeleniej Górze i okolicznych miejscowościach, gdzie uruchomiono program monitoringu zdrowia jamy ustnej u najmłodszych mieszkańców tych gmin. Na spotkanie ze stomatologiem zaproszeni zostali jednak nie tylko podopieczni miejskich przedszkoli, ale także ich rodzice i opiekunowie.

– Nie tylko po to, by dodać dzieciom otuchy – mówi Agnieszka Lebioda, stomatolog z Karkonoskiego Centrum Medycznego Clinic, które prowadzi akcję. – Chodzi także o akcję edukacyjną wśród dorosłych i uświadomienie, że zęby mleczne należy leczyć, a nie czekać, aż wypadną.(…) Uświadamiamy rodzicom przedszkolaków, że nieleczona próchnica może zainfekować zęby stałe i stanowi źródło ognisk zakaźnych, które mogą mieć wpływ nawet na odległe narządy.

To dlatego rodzice uczestniczą w nauce szczotkowania zębów oraz w pogadankach o zdrowej diecie i o zapobieganiu próchnicy. Aby najmłodsze dzieci mile wspominały najczęściej pierwszy kontakt ze stomatologiem, wychodząc z gabinetu, otrzymują drobny upominek.

Źródło: „Gazeta Wrocławska”

Share Button

Komentuj