Wyszukiwanie

Czy można palić e-papierosa w ciąży

Czy można palić e-papierosa w ciąży?

Share Button

E-papierosy to ostatnio bardzo modna i, ponoć, o wiele zdrowsza i wygodniejsza alternatywa tradycyjnych papierosów.

Jego działanie opiera się na zapewnianiu osobie palącej inhalacji z małymi dawkami nikotyny. Odpada więc problem substancji rakotwórczych, nieprzyjemnego zapachu, narażania bliskich na ryzyko związane z biernym paleniem… Ale czy rzeczywiście jest tak pięknie, jak mogłoby się wydawać? Czy kobiety spodziewające się dziecka mogą bez wyrzutów sumienia korzystać z e-papierosa?

Czy można palić e-papierosa w ciąży?

E-papieros to elektroniczne urządzenie, które dostarcza użytkownikowi niewielkich dawek nikotyny za pomocą inhalacji. Jego działanie polega na podgrzaniu e-liquidu do temperatury, dzięki której zamienia się on w parę i może być wdychany. E-liquidy różnią się ze względu na ilość nikotyny i aromat (rodzajów jest naprawdę sporo, mogą być np. miętowe, czekoladowe, waniliowe, kawowe).

E-papierosy zyskały ostatnio sporą popularność ze względu na zachwalaną przez producentów mniejszą szkodliwość dla zdrowia w porównaniu do tradycyjnych odpowiedników. Przede wszystkim nie zawierają substancji rakotwórczych, a ich używanie i nie naraża osób trzecich na bierne palenie. Oprócz tego korzystanie z e-papierosa może być etapem prowadzącym do całkowitego rzucenia palenia, zastępuje pewien „rytuał”. Ma jednak wady – nie daje „kopa”, który zapewnia zwykły papieros i, co najważniejsze, zawiera nikotynę. I to właśnie ona sprawia, że dla kobiet w ciąży e-papieros nie jest dobrym rozwiązaniem.

Nikotyna – wróg w każdej postaci

Nikotyna to silnie uzależniająca substancja. W papierosach występuje w relatywnie niewielkich ilościach, ale paląc e-papierosy przyjmujemy jej już znacznie więcej. Mimo to, nie pozostaje dla organizmu obojętna. Powoduje bowiem wzmożone wydzielanie adrenaliny, a co za tym idzie – wzrost częstości akcji serca, oddechu i ciśnienia. Podwyższa się też poziom glukozy we krwi. Co zdecydowanie najbardziej niepokojące, nikotyna wpływa na zwapnienie żył i ich zwężanie.

Nie narażaj dziecka

Niestety, nie ma bardzo konkretnych i gruntownych badań, które jednoznacznie potwierdziłyby lub wykluczyły szkodliwość e-papierosów dla kobiet w ciąży. Jednak to, że takie dowody nie istnieją, nie oznacza, że Panie spodziewające się malucha mogą elektronicznych papierosów używać. Wręcz przeciwnie – powinny absolutnie z nich zrezygnować. Zasada jest bowiem jedna – decydując się na dziecko i zachodząc w ciążę stajemy się odpowiedzialne nie tylko za siebie, ale i za małą, bezbronną istotę, która rozwija się w naszym ciele. Powinnyśmy więc odstawić wszelkie substancje chemiczne, które są w stanie przekroczyć barierę łożyska łączącego matkę z dzieckiem. To jedyne rozsądne podejście.

Wpływ nikotyny na rozwijający się płód

Jeśli chodzi o wpływ nikotyny na rozwijające się w brzuchu matki dziecko, nie ma również bardzo jasnych i konkretnych badań oraz idących za nimi wniosków. Nie powoduje ona bowiem żadnej określonej choroby, którą można by nazwać i opisać.

Można jednak dojść do kilku ważnych konkluzji odnosząc się do wyżej opisanego wpływu nikotyny na organizm. Paląca e-papierosy matka dostarczając swojemu organizmowi nikotyny może zaburzyć gospodarkę hormonalną u dziecka i wpłynąć negatywnie na jego, rozwijający się dopiero, układ krwionośny. Kolejną sprawą jest wpływ nikotyny na układ insulinowy. Przez nikotynę ilość glukozy we krwi podnosi się (w związku z zaburzeniem pracy nadnerczy), a do tego potrzeba jej coraz więcej więc zachodzi ryzyko rozwoju cukrzycy. Co prawda osoby niemające cukrzycy nie mają problemów z insuliną. Co innego jednak dziecko, którego organizm jest dopiero kształtowany. Ono nie poradzi sobie jeszcze z dostarczaną nikotyną.

Wniosek nasuwa się więc sam – w czasie ciąży należy zrezygnować z papierosów i e-papierosów. Nikotyna bowiem ma zdecydowanie negatywny wpływ na rozwijające się dziecko, którego organy dopiero się kształtują.

Zrezygnuj z palenia jeszcze przed ciążą

Nieważne czy palisz zwykłe papierosy, czy ich elektroniczne odpowiedniki, rezygnacja z nich przed ciążą(a najlepiej jeszcze zanim zaczniecie się starać o dziecko) musi być stopniowa. Nagłe rzucenie palenia z dnia na dzień będzie dla organizmu zbyt dużym szokiem. Sprawa jest bardzo ważna, więc najlepiej udać się po pomoc do specjalisty. E-papierosy nie powinny być także docelowym zamiennikiem papierosów, ale etapem przejściowym przygotowującym do całkowitego rzucenia palenia. Chyba każdy zgodzi się, że jest to najzdrowsze i dla nas i dla naszego otoczenia.

Źródło:
Ciążowy.pl
Polecamy ‘Serwis Ciążowy’ jako doskonałe źródło informacji dla przyszłych mam.

Share Button

Komentuj