Powiedzenie ‘ile osób, tyle opinii’ dotyczy wielu kwestii – w przypadku zębów jest jednak inaczej. Większość ludzi powtarza, że zdrowe żeby muszą być białe… prawda czy mit?
Na barwę zęba ma wpływ skład chemiczny szkliwa, m.in. ilość wapnia i fosforu, jego przejrzystość czy kolor kości, która znajduje się pod nim, czyli zębiny.
Codzienne picie kawy, spożywanie barwiących substancji (herbata, czerwone wino, coca-cola), przyjmowanie antybiotyków z grupy tetracyklin oraz stosowanie w nadmiarze preparatów fluorkowych podczas tworzenia się zębów także nie są bez znaczenia – mogą być przyczyną przebarwień, dlatego też wybielanie zębów jest obecnie bardzo rozpowszechnione w kosmetyce dentystycznej.
Obalamy kolejny mit
Zdrowe zęby mogą mieć nie tylko barwę białą, ale i żółtą czy szarą. Wiele zależy po prostu od genów. Nie poszczęściło Ci się? Na pocieszenie możemy dodać, że okazuje się, że to zęby kremowe czy lekko żółtawe są najmniej podatne na ubytki próchnicze.
Naturalny, odziedziczony po przodkach kolor zębów to jednak niekoniecznie ten, który rzeczywiście masz w tym momencie. Możliwe, że twoje zęby pokryły przebarwienia. Ich przyczyną może być np. palenie papierosów, żywność i napoje zawierająca barwniki tj. kawa, herbata, czerwone wino, owoce i warzywa o intensywnym, ciemnym zabarwieniu (tj. jagody, marchew czy buraki). Aby zapobiec ich osadzaniu się na zębach, należy usunąć je ze szkliwa jak najszybciej po posiłku.
Do ciemnienia prowadzi również mechaniczne ścieranie się zębów, nagromadzenie kamienia nazębnego, niektóre antybiotyki, a także po prostu proces starzenia się organizmu (z uwagi na cieńsze, bardziej starte szkliwo).
Absolutnie śnieżnobiałe uśmiechy to najczęściej efekt wybielania, a nie dobrego urodzenia czy utrzymywania higieny przez ich posiadaczy.
Studio Uśmiechu MM Dent
Gdzie wybielić zęby w Warszawie?
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Studia Uśmiechu MM Dent:
Źródła:
www.Zdrowie.Gazeta.pl
Piję 1-2 litry coli dziennie. Czy to już uzależnienie? Artykół daje do myślenia.
1-2 litry dziennie to zdecydowanie dużo. W takim przypadku warto kontrolować stan zębów (i nie tylko) częściej niż 2 razy w roku.