Elektryczna szczoteczka do zębów zdobywa coraz więcej zwolenników. Pojawiają się nawet opinie, że za jakiś czas usunie ona z rynku tradycyjne szczoteczki tak, jak one kiedyś wyparły stosowane dawniej do czyszczenia zębów patyczki, ości rybie i pióra.
Elektryczne narzędzie ułatwiające szczotkowanie uzębienia podzielić można głównie z uwagi na źródło zasilania oraz wiek użytkownika.
Szczoteczki elektryczne mogą być zasilane:
- akumulatorowo lub sieciowo-akumulatorowo – szczoteczki ładowane są przez indukcję w bazie, do której odkłada się je po zakończonym użytkowaniu, lub też w sieci czy nawet w samochodzie;
- bateriami – tak najczęściej zasilane są modele dla dzieci.
Szczoteczki przeznaczone dla dzieci mają:
- mniejszą masę
- odpowiednio mniejszy korpus niż w modelach dla dorosłych
- miękkie włosie
- mniejszą główkę.
Generalnie dzieli się szczoteczki na te przeznaczone dla użytkowników poniżej 7-go roku życia i powyżej tego wieku. O tym, czy dziecko może używać szczoteczki elektrycznej, powinien zdecydować stomatolog. Niezależnie od tego, czy malec będzie używał szczoteczki manualnej czy elektrycznej, mycie zębów powinno przebiegać pod kontrolą osoby dorosłej.
W elektrycznych szczoteczkach wykorzystywane jest tylko syntetyczne włókno – z uwagi na lepsze parametry higieniczne, większą trwałość i wytrzymałość w porównaniu do włókien naturalnych. Modele szczoteczek określane popularnie jako 3D zaprojektowano tak, aby wykonywały 3 rodzaje ruchów: obrotowy, oscylacyjny i pulsacyjny. Część szczoteczek wyposażono w czujnik dotyku, który automatycznie reguluje siłę ruchu pulsacyjnego. Najnowsze szczoteczki, tzw. soniczne, czyszczą zęby przy użyciu ultradźwięków.
Końcówki robocze szczoteczki z główką i włosiem są wymienialne. Wymieniamy je średnio co 2-3 miesiące, kiedy włosie zaczyna się deformować, łamać czy odbarwiać.
Studio Uśmiechu MM Dent (na podst. Infomarket)
Powiązane usługi Studia Uśmiechu MM Dent
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Studia Uśmiechu MM Dent:
Źródła:
Infomarket