Wyszukiwanie

twardosc szczoteczki

Jak twarda powinna być szczoteczka do zębów?

Share Button

Jak twarda powinna być szczoteczka do zębów? Najbardziej odpowiednia dla większości osób jest szczoteczka o twardości włosia określanym przez producentów jako “średnie” (ang. medium). W pewnym sensie jest to rozwiązanie kompromisowe. Dlaczego?

Twardość włosia szczoteczki dobiera się w zależności od stanu dziąseł i indywidualnych potrzeb. Włosie może mieć trzy stopnie twardości: miękkie (wskazane dla dzieci i osób z chorobami dziąseł), średnie (najczęściej zalecane) lub twarde (stosowane w szczególnych przypadkach, np. u palaczy papierosów).

Twarda nie zawsze najlepsza.

Szczoteczka o twardym włosiu co prawda najlepiej ze wszystkich czyści zęby, najlepiej radzi sobie z osadem, ale przy tym najczęściej podrażnia wrażliwsze z natury dziąsła. Miękkie szczoteczki natomiast łagodnie obchodzą się z dziąsłami, ale możemy mieć poczucie, że niedokładnie myją zęby. Praktyka pokazuje, że twarda szczoteczka okaże się optymalna tylko w przypadku niewielkiej grupy osób.

Zbyt twarde włosie w połączeniu z niewłaściwym szczotkowaniem zębów i nadmiernym naciskiem bywa przyczyną utraty tkanek twardych zęba (szkliwa, zębiny i cementu). Sprzyja to powstawaniu tzw. ubytków klinowych.

Krwawienie dziąseł czy ich zranienia są wskazaniem do zmiany szczoteczki na bardziej miękką. Osoby o nadwrażliwych dziąsłach powinny od razu sięgać po szczoteczki o miękkich włóknach (ang. soft). Dobrym rozwiązaniem może być także szczoteczka o włosiu mieszanym: miękkim po bokach i twardszym w środku.

Rodzaje włókien.

Włókna szczoteczki dzielą się na dwa rodzaje: czyszczące i polerujące:

  • włókna czyszczące powinny być zaokrąglone i wykonane z gładko zakończonego tworzywa sztucznego. Zapewnia to skuteczne czyszczenie, nie uszkadza dziąseł i szkliwa zęba. Włókna czyszczące mogą mieć trzy stopnie twardości: miękkie, średnie lub twarde. Powinny mieć także różną wysokość. Krótkie służą do czyszczenia powierzchni zębów, natomiast dłuższe wnikają w przestrzenie międzyzębowe.
  • włókna polerujące usuwają osad oraz nadają powierzchni zębów gładkość i połysk. W efekcie redukują osadzanie się bakterii, które odpowiadają za powstanie płytki nazębnej.

Przy wyborze szczoteczki powinniśmy także zwrócić uwagę na jej budowę. Te elastyczne z główką wyginającą się w pewnej mierze pozwalają nam dokładniej dotrzeć do zakamarków jamy ustnej i są w stanie dopasować się do mytej powierzchni. Główka szczoteczki powinna być tak uformowana, by zwężała się na górze. Dzięki temu bez problemów i zbędnego szorowania po dziąsłach dotrzemy do ósemek i dalej położonych zębów.

Zasady szczotkowania

Czyszcząc zęby przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na staranne usunięcie płytki i osadu nazębnego z powierzchni zębów oraz przestrzeni międzyzębowych.

  • Szczotkowanie zębów należy rozpocząć od miejsc najtrudniej dostępnych – od najdalszej powierzchni ostatniego zęba i kolejno przechodzić na inne powierzchnie (np. podniebienne, żujące, językowe i policzkowe).
  • Zęby należy czyścić najpierw ruchami okrężnymi (rotacyjnymi), a następnie wymiatającymi (od dziąsła w kierunku brzegu siecznego lub powierzchni żującej zębów).
  • Zęby najlepiej jest szczotkować po każdym posiłku przez 2-3 minuty. Jest to minimalny czas potrzebny do właściwego oczyszczenia zębów.
  • Zbyt mocny nacisk na szczoteczkę może powodować utratę tkanek twardych zęba (szkliwa, zębiny i cementu).

Nie ma rzeczy niezniszczalnych. Nawet najbardziej profesjonalna szczoteczka traci okres przydatności po 2-3 miesiącach. Najlepiej, wymieniaj ją od razu, gdy zauważysz pierwsze oznaki zużycia, niezależnie od czasu używania. Wyeksploatowane włosie niedokładnie usuwa nalot, a twój wysiłek poświęcony szczotkowaniu w dużej mierze idzie na marne.

Dowiedz się kiedy zmienić szczoteczkę.

Nie tylko zęby.

Bardzo ważnym elementem codziennej higieny jamy ustnej jest delikatny masaż dziąseł. Wykonujemy go szczoteczką ustawioną pod kątem 45º na dziąśle, ruchem okrężnym z góry na dół, przesuwając szczoteczkę w kierunku zębów. Masaż taki poprawia ukrwienie, zapewnia elastyczność tkanki i ogranicza możliwość powstania stanu zapalnego. Usunięcie bakterii i płytki nazębnej z powierzchni zębów traktujemy obecnie jako etap, a nie koniec czynności higienicznych. Codzienne szczotkowanie zębów możemy wspomóc używając nitki dentystycznej i płukanki do ust.Nie zapominajmy także o języku [zobacz jak czyścic język].

Studio Uśmiechu MM Dent


Źródło:
Zdrowie.gazeta.pl
Colgate.pl

Share Button

Komentarze

  1. Pingback: Jak działa szczoteczka ultradźwiękowa Megasonex? - Blog

Komentuj