Wyszukiwanie

Czy warto leczyć mleczaki

Czy warto leczyć mleczaki?

Share Button

Część rodziców ma zdanie, że mleczaków nie warto leczyć gdyż z jednej strony narażamy dziecko na niepotrzebny stres, z drugiej… i tak wkrótce wypadną i zastąpią je zęby stałe. Nic bardziej mylnego!

Dorosły człowiek ma 32 zęby stałe. Zębów mlecznych jest zaledwie 20 – brakuje zębów przedtrzonowych, a trzonowe są tylko dwa. Mleczaki, najczęściej pojawiają się około 6 miesiąca życia dziecka. Pozwalają one maluchowi min. na odkrywanie nowych pokarmów. Oprócz mleka mamy w skład diety niemowlaka wchodzą herbatki, soki oraz słoiczkowe obiadki.

Czy warto leczyć mleczaki?

Mleczaki można i trzeba leczyć. Jeśli dziecko zbyt wcześnie straci zęby mleczne istnieje duże prawdopodobieństwo, że szczęka i żuchwa nie rozwiną się prawidłowo. W takim przypadku stałe zęby nie będą miały dość miejsca, by wyrosnąć w równych szeregach, pojawią się jedne nad drugimi, od strony warg lub podniebienia. Wadę zgryzu trzeba będzie likwidować operacyjnie lub za pomocą stałego aparatu ortodontycznego noszonego przez kilka lat. Jeśli się tego nie zrobi dość szybko, twarz dziecka może ulec deformacji. Należy dbać, aby zęby mleczne jak najdłużej pozostały w buzi.

Uwaga na próchnicę!

Pierwsze zęby są słabiej zmineralizowane (utwardzone) i dlatego bardziej podatne na próchnicę. Jest to choroba zakaźna, z czego wiele osób nie zdaje sobie sprawy. Na miejsce wypadających mleczaków wyrastają zęby stałe. Sąsiadują z zaatakowanymi mlecznymi i próchnica się na nie przenosi.

Ważne aby oboje rodziców zadbało także o swoje zęby. Pamiętajmy także, że nie wolno oblizywać smoczka, łyżeczki, pić z tej samej butelki co dziecko ani dawać mu do jedzenia odgryzionych przez siebie kęsów. W ten sposób przenosi się nie tylko próchnicę, ale również bakterie innych chorób.

Leczenie mleczaków nie musi być udręką

Niektóre gabinety oferują możliwość zakładania dzieciom plomb w różnych kolorach. Kolorowe plomby to jeden z elementów oswajania dzieci z wizytami u lekarza. Małych pacjentów witają kolorowe kąciki zabaw, upominki, i przyjazna atmosfera. Warto to kontynuować także w samym gabinecie lekarskim. Proponując dziecku wybór koloru plomby, odwracamy jego uwagę od samego zabiegu i wpływamy na to, że wizyta u dentysty staje się ciekawym przeżyciem, które dziecko chce powtórzyć.

W zależności od wieku dziecka i zakresu przeprowadzanego leczenia, stosowane są środki znieczulające powierzchniowo (różnego rodzaju żele, aerozole oraz tradycyjne środki znieczulające). W rzadkich przypadku leczenia dzieci, które bardzo boją się stomatologa i niechętnie współpracują z lekarzem, stosuje się także znieczulenie ogólne, w czasie którego podczas jednej wizyty można przeprowadzić kompleksowe leczenie.

Studio Uśmiechu MM Dent

Źródło:
Media

Share Button

Komentarze

Komentuj