Wyszukiwanie

żółciak siarkowy mutanaza

Grzyby ochronią przed próchnicą?

Share Button

Dzięki badaniom polskich naukowców w ostatnim czasie dość głośno zrobiło się o mutanazie, unikalnym enzymie, dzięki któremu próchnica, być może, przestanie być zmorą.

Obecnie trwają intensywne prace nad jak najszerszym wykorzystaniem właściwości mutanazy w profilaktyce próchnicy i leczeniu stomatologicznym. Do wytworzenia tego enzymu wykorzystywany jest grzyb żółciak siarkowy. Metodę jego uprawy w warunkach kontrolowanych opracował jako pierwszy na świecie Polak, Krzysztof Biernacki. Sukces w opracowaniu metody odniósł przy współpracy z placówkami uniwersyteckimi: UMCS w Lublinie oraz UP w Poznaniu. K. Biernacki jest właścicielem unikalnej w skali kraju i Europy Farmy Grzybów leczniczych Mycomed, zlokalizowanej w Kaliszu. Oprócz żółciaka siarkowego potrzebnego do wytworzenia mutanazy, na farmie uprawia się ponad 30 innych egzotycznych i leczniczych gatunków grzybów.

Mutanaza może być wykorzystywana jako środek wspomagający usuwanie płytki nazębnej ze szkliwa zębów naturalnych oraz z powierzchni protez stomatologicznych. Jej działanie polega na niszczeniu struktury polimerów zwanych mutanami, nierozpuszczalnych w wodzie ani w płynach ustrojowych jamy ustnej i wytwarzanych przez paciorkowce bytujące w jamie ustnej, a tworzących zrąb biofilmu budującego płytkę nazębną.

Źródło: „Polska Głos Wielkopolski”

Share Button

Komentuj