Wyszukiwanie

Inteligentna pasta do zębów

Inteligentna pasta do zębów – lek na próchnicę?

Share Button

Nowy wynalazek firmy Colgate nie tylko może całkowicie zlikwidować problem próchnicy, ale również znacznie zmniejszyć potrzebę samego mycia zębów – np. do jednej sesji ze szczoteczką w ciągu tygodnia.

Za próchnicę odpowiedzialny jest jeden konkretny rodzaj bakterii – Streptococcus mutans. Choć efekty ich działalności są tak szkodliwe dla naszych zębów, stanowią one tylko 0,1% wszystkich bakterii obecnych w jamie ustnej człowieka. Pozostałe są w większości neutralne. Problem ze zwykłymi pastami polega na tym, że podczas mycia likwiduje się prawie wszystkie bakterie, ale na krótki czas.

Odkrycie pracowników centrum badawczego Colgate pozwoli znacznie zwiększyć efektywność każdego mycia zębów. Substancja opracowana przez uczonych działa wybiórczo i likwiduje wyłącznie bakterie odpowiedzialne za próchnicę. Ponadto lek jest tak skuteczny, że pozbywa się Streptococcus mutans na kilka dni lub nawet tygodni.

Kiedy w sprzedaży?

Na razie wynalazek czeka na aprobatę amerykańskiego FDA. Gdy Colgate dostanie zgodę, niezwłocznie zaczną się dodatkowe testy. Naukowcy wierzą, że gotowy lek może w ciągu 10 do 20 lat całkowicie zlikwidować problem próchnicy na świecie. Na razie jednak najlepszym sposobem na białe zęby pozostaje regularna higiena i wizyta kontrolna u stomatologa…przynajmniej co 6 miesięcy.

Studio Uśmiechu MM DentŹródło: colgate, dvice, gadżetomania.pl
Photo credit: Shermeee / Foter / Creative Commons Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)

Share Button

Komentuj