Spożywanie produktów zawierających zwykły cukier, to najczęstsza przyczyna powstawania próchnicy zębów i chorób dziąseł. Sprawia, że środowisko jamy ustnej staje się kwaśne, co prowadzi do demineralizacji szkliwa.
W ostatnich latach coraz bardziej docenia się ksylitol jako substancję dobroczynną dla zdrowia zębów. W przeciwieństwie do pozostałych cukrów, ksylitol w kontakcie z bakteriami żyjącymi w jamie ustnej nie fermentuje, przez co nie tworzą się kwasy, będące skutkiem ubocznym metabolizmu drobnoustrojów, a które to osłabiają szkliwo i powodują powstawanie próchnicy. Co więcej, badania udowodniły, że cukier brzozowy przywraca prawidłowe pH śliny, stymuluje jej produkcję oraz hamuje rozmnażanie się bakterii. Dlatego też ksylitol znajduje się w większości gum do żucia, zapewniając im słodki smak.
Ksylitol pobudza ślinianki do pracy. Odpowiednia ilość śliny jest natomiast niezbędna dla zachowania zdrowia zębów. Stanowi ona naturalną ochronę dla zębów oraz nawilżacz dla błon śluzowych, wypłukuje z jamy ustnej pozostałości pokarmów, przywraca jej prawidłowe pH oraz działa bakteriobójczo.
Ksylitol ma również wpływ na powstawanie kamienia. Zmniejsza ilość nierozpuszczalnych polisacharydów i zwiększa udział tych rozpuszczalnych. Dzięki temu płytka nie przylega tak ściśle do zębów i łatwiej jest ją usunąć przez szczotkowanie oraz przepływ śliny.
Ksylitol posiada jeszcze jedną ważną właściwość – ułatwia przyswajanie wapnia, który jest niezbędny zarówno dla zdrowia zębów, jak i kości. Z tego powodu jest szczególnie polecany osobom chorującym na osteoporozę oraz dzieciom. W przypadku dzieci ksylitol często zastępuje fluor w dedykowanych najmłodszym pastach do zębów. Dzieci do pewnego wieku mają nawyk połykania pasty podczas szczotkowania, a udowodniono, że nadmiar fluoru (oprócz pasty, znaleźć go można również w zwykłej wodzie oraz niektórych produktach spożywczych) może powodować chorobę zwaną fluorozą. Dopóki więc dziecko nie nauczy się prawidłowej higieny jamy ustnej, zaleca się kupowanie specjalnych past z ksylitolem.
Czytaj więcej na Dentonet.
Studio Uśmiechu MM Dent
Źródło: Dentonet.pl
Szerokie zastosowanie ksylitolu zarówno w stomatologii jak i reszty organizmu sprawia, że jest godny polecenia. Warto jednak pamiętać, aby z nim nie przesadzić – co za dużo, to niezdrowo. 🙂