Wyszukiwanie

dobry stomatolog warszawa praga grochowska 56

Guma do żucia – co za dużo, to nie zdrowo!

Share Button

Być może trudno w to uwierzyć, ale guma do żucia znana była już w starożytności. Oczywiście nie miała ona takiego samego składu jak dzisiejsza, jednak cel, który chciano osiągnąć używając jej, był ten sam. Ludzie w starożytności żuli żywicę z kory drzewa po to, by odświeżyć jamę ustną i przede wszystkim usunąć z niej resztki jedzenia.

Guma do żucia może mieć zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na zęby. Aby uniknąć wystąpienia niepożądanych efektów, należy pamiętać o tym, by nie żuć jej zbyt często. Warto również zwrócić uwagę na skład gumy do żucia. Jaką gumę wybrać? Jak i kiedy ją żuć? Co może spowodować zbyt częste żucie gumy?

Zalety żucia gumy

Żucie gumy po posiłku zalecane jest przez wielu dentystów. Oczywiście chodzi tu o sytuacje, w których nie mamy możliwości umycia zębów pastą, gdyż nie może ona zastąpić tej czynności. Warto jednak zwrócić uwagę, że żucie gumy ma pozytywny wpływ na nasze zęby – o ile oczywiście nie będziemy używać jej zbyt często.

 • Guma usuwa resztki jedzenia, dodatkowo przy żuciu wytwarzana jest większa ilość śliny, która neutralizuje kwasy powstające w jamie ustnej po posiłku i podnosi pH. Można więc dzięki niej bardzo szybko oczyścić jamę ustną oraz odświeżyć oddech.
 • Chroni zęby : żując gumę , wydzielamy więcej śliny , a ta neutralizuje szkodliwe kwasy , które są wytwarzane na płytce nazębnej i przez bakterie .
 • Guma – ale tylko ta bez cukru w niewielkim zmniejsza ryzyko rozwoju próchnicy .
 • Zwalcza nałóg nikotynowy : Żucie gumy ułatwia rozstanie się z papierosowym dymkiem , daje zajęcie palaczowi , uspakaja nerwy . W skuteczniejszym pokonaniu nałogu pomaga specjalistyczna guma do żucia , zawierająca nikotyne . Ten dodatek sprawia , że łatwiej przetrwać trudny czas .
 • Zmniejsza stres : w napięciu nerwowym mocno zaciskamy szczeki , co prowadzi do ścierania się zębów . Robimy to nieświadomie , a skutki nie ujawniają się zaraz , tylko z biegiem czasu . dentyści u wielu pacjentów zauważa ten problem . Żucie gumy sprawia , że mięśnie twarzy ( z wyjatkiem mięśni żuchwy ) ulegają rozluźnieniu i obniża się poziom kortyzolu , czuli hormonu stresu .
 • Zmniejsza głód : żując gumę , oszukujemy żołądek , zwłaszcza mocno miętowa oddala pokusę sięgania po przekąski. Jest to więc sojusznik w walce z łakomstwem i nadwaga . Są jednak osoby na które żucie gumy wpływa odwrotnie – mają jeszcze większy apetyt.

Guma pomaga także zwiększyć koncentrację : z badań naukowych wynika , że żucie gumy sprzyja większemu skupieniu podczas pracy umysłowej. Zalety te docenili nauczyciele w południowych Niemczech, którzy zezwolili uczniom żuć gumę na lekcjach. Ich zdaniem czynność ta wzmacnia zdolności poznawcze dzieci. Dzieci mogą na lekcjach żuć dla zdrowia psychicznego. Powinny jedynie pamiętać o zamykaniu w czasie żucia buzi i wyrzucaniu zużytej gumy do kosza.

Jakie gumy żuć?

Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać przy wyborze odpowiedniej gumy do żucia, jest to, by nie zawierała ona cukru. Wszystkie gumy owocowe i słodzone mają szkodliwy wpływ na szkliwo zębów i stanowią pożywkę do rozwoju próchnicy.

W większości gum cukier zastępowany jest sztucznymi słodzikami takimi jak np.: sorbitol, ksylitol, aspartam, acesulfam K czy poliole. Składniki te są o wiele lepsze, gdyż wykazują (niewielkie) działanie przeciwbakteryjne, czego o cukrze niestety powiedzieć nie można.

Minusy

Dodatkowo zbyt częste żucie gumy może nadwyrężyć staw skroniowo-żuchwowy, co często prowadzi do jego bólu lub bólu głowy w okolicy skroniowej.
Jeżeli natomiast ktoś ma nawyk żucia gumy tylko jedną stroną żuchwy i robi to zbyt często, możliwe jest również wystąpienie wspomnianych patologii w sposób asymetryczny, a to niestety może stanowić dodatkowe komplikacje. Ponadto jednostronne żucie gumy może doprowadzić nawet do asymetrii twarzy.

To jednak nie wszystko.

 • Zagraża zębom: pewne ryzyko niesie częste i długotrwałe żucie gumy. Powoduje że staw żuchwowo – skroniowy ulega przeciążeniu. Długotrwałe żucie gumy może też prowadzić do bruksizmu, czyli chorobliwego zgrzytania zębami. Żucie źle też wpływa na leczenie ortodontyczne.
 • Wywołuje biegunkę: u małych dzieci, a czasem i starszych, nadużywających gumy do żucia, może nastąpić bunt jelit. Sprzyja temu wrażliwość na substancje czynne zawarte w gumie. Do takich substancji należą sorobitol oraz ksylitom, mają one lekkie właściwości przeczyszczające i prowadzą do zaburzeń w pracy przewodu pokarmowego.
 • Maskuje schorzenia: nic prócz pasty do zębów tak szybko odświeża oddech jak guma do żucia, ale niektórzy źle to wykorzystują. Chodzi o osoby z chorobami objawiającymi się nieprzyjemnym zapachem z ust . Zamiast starać się o diagnozę i leczenia, maskują problem. Nieświeży oddech może wynikać z chorób zębów i schorzeń przewodu pokarmowego.
 • Podrażnia żołądek: poprzez żucie gumy stymulujemy wytwarzanie soków trawiennych. To możne przyczynić się do podrażnienia błony śluzowej jelit oraz żołądka. W skrajnych przypadkach może ułatwić nawet tworzenie się wrzodów. Mniejsze ryzyko jest , gdy żujemy gumę bezpośredni po posiłku. Ludzie mający problem z żołądkami oraz dwunastnica powinny zrezygnować z gumy do żucia.

Warto też zaznaczyć, że nie powinno się żuć gumy częściej niż dwa razy dziennie i to nie dłużej niż 15 minut – tak jak w każdej dziedzienie życia, najważniejszy jest umiar.

Studio Uśmiechu MM Dent

Powiązane usługi Studia Uśmiechu MM Dent

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Studia Uśmiechu MM Dent:


Źródła:
stomatologia.wieszjak.pl
styl.pl
Onet Zdrowie

Share Button

Komentarze

 1. Pingback: Studio Uśmiechu MM Dent - Blog - Co jeść aby mieć zdrowe zęby?

Komentuj