Wyszukiwanie

jak coca cola działa na zęby

Czy coca-cola niszczy zęby?

Share Button

Doktor Mohamed Bassiouny, profesor Temple University School of Dentistry w Filadelifii, przeprowadził badania, które wykazały, że dla ludzkich zębów uzależnienie od coca coli jest równie wyniszczające co uzależnienie od metamafetaminy!

Uzależnienie od coca coli nie tylko wpływa negatywnie na twoją sylwetkę, ale przede wszystkim niesamowicie niszczy zęby! Pewnie wiele z was zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji, gdyż o szkodliwości tego napoju mówi się już od lat. Najnowsze badania przyniosły jednak nowe argumenty, dla których warto ograniczyć picie tej cukrowej bomby.

Jeśli czujecie się bezpieczne, bo pijecie napoje gazowane reklamowane jako `bezcukrowe`, to jesteście w błędzie – zęby niszczy kwaśny odczyn w nich zawarty, a nie sam cukier. Jednak nie warto wpadać w panikę, gdyż dopiero picie dwóch litrów coli dziennie przez kilka lat może doprowadzić twoje uzębienie do całkowitej ruiny.

Jak dowiodły badania, osoby z tak poważnym uzależnieniem od słodkich napojów gazowanych mają te same problemy z zębami co narkomani przyjmujący amfetaminę i crack. Zatem następnym razem zanim sięgniesz po szklankę napoju gazowanego zastanów się, czy stać cię na kosztowne usługi dentystyczne w przyszłości.

Komplet informacji na temat tego badanie znajduje się na stronach USNEWS.

Co na to dietetycy?

Napoje typu Cola lub Pepsi, to prawdziwa kopalnia substancji smakowych, słodzących i konserwantów, mających niebagatelny wpływ na nasz organizm! Wiadomo, że okazjonalne picie tego rodzaju napojów nie spowoduje natychmiastowego podwyższenia ciśnienia czy cukrzycy, ale regularne spożywanie tego typu napojów gazowanych może doprowadzić do wielu niekorzystnych dolegliwości – opowiada Anna Kacperska, dietetyk.

Picie napojów typu Coca-cola lub Pepsi, połączone z kawą oraz mocną herbatą może w szybkim tempie doprowadzić do miażdżycy serca.

  • przeciętna puszka to ok. 150 kcal i aż 38 g dodanych substancji słodzących! Taki nadmiar słodzików powoduje uszkadzanie szkliwa zębów oraz sprzyja rozwojowi próchnicy!
  • według badań amerykańskich naukowców, napoje są w 50 % odpowiedzialne za nadmiar kalorii w naszej diecie! Wiele osób nie traktuje wypitego napoju jako źródła kalorii, a jest to przecież tyle kalorii, co posiłek!
  • kofeina – w małych dawkach korzystna, jednak przy dawce 100 mg/dziennie uzależnia (jedna puszka Coli to 41 mg kofeiny) – jest to szczególnie niekorzystne dla dzieci i młodzieży!
  • dwutlenek węgla, zawarty w napojach, powoduje wzdęcia,
  • napoje gazowane zwiększają ryzyko chorób serca i cukrzycy (osoby, które regularnie piją Colę, mają zwiększoną ilość tłuszczu brzusznego, podwyższone ciśnienie krwi, zmniejszoną ilość dobrego cholesterolu),
  • kwas ortofosforowy (regulator kwasowości) – wypłukuje z organizmu magnez, wapń oraz żelazo! Osłabia więc nasz układ kostno-mineralny!
  • benzoesan sodu – najbardziej niebezpieczny konserwant,
  • aspartam – słodzik, nie może być spożywany przez osoby cierpiące na fenyloketonurię. Nadmiar w diecie powoduje: depresję, drażliwość, zmęczenie, palpitacje serca, nudności, problemy z oddychaniem… etc.
  • karmel amoniakalno-siarczynowy (Cola Light) – u zwierząt powoduje nadmierne skurcze mięśni i zmiany we krwi.

Podsumowując – dlaczego lepiej unikać napojów gazowanych?

Twoje ciało w 2/3 składa się z wody, dlatego właściwe nawodnienie to kluczowa sprawa dla zachowania dobrego zdrowia. Napoje gazowane pozbawiają organizm ważnych składników odżywczych, poza tym – utrudniają trawienie. Czy Twój organizm tego potrzebuje? – pyta dietetyk.

Zdaniem Coca Coli…

“Coca-Cola jest jednym z najlepiej przebadanych i najczęściej sprawdzanych napojów na świecie. Wszystkie składniki Coca-Coli są zawsze najwyższej jakości. Wszystkie też zostały zaakceptowane jako bezpieczne przez instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo żywności w Polsce, w Unii Europejskiej, w USA i na całym świecie.” (cyt. Coca Cola).

Dalej czytamy że: “Coca-Cola jest bezpieczna dla zębów. Zęby w jamie ustnej są stale obmywane przez ślinę, która chroni je przed działaniem kwasów. Dodatkowo nasze zęby są odporniejsze na działanie kwasów dzięki fluorowi, który coraz powszechniej dodawany jest do wody, mleka, soli i past do zębów. Po trzecie wreszcie zęby w jamie ustnej poddawane są podczas picia działaniu kwasów tylko przez moment. Żaden napój nie może w trakcie picia rozkładać naszych zębów.”

Na stronach Coca Coli znajdziemy więcej oficjalnych informacji na temat właściwości tego napoju

Namawiamy Państwa do zapoznania się z opinią obydwu stron.

Studio Uśmiechu MM Dent

Powiązane usługi Studia Uśmiechu MM Dent

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Studia Uśmiechu MM Dent:


Źródła:
Helath.usnews.com
Coca Cola – strona firmy.
Kobiecyporadnik.pl

Share Button

Komentuj