Wyszukiwanie

blog studio uśmiechu mm dent warszawa praga polecany dentysta

Mleko sojowe może niszczyć zęby.

Share Button

W świetle nowych badań, bakterie żyjące w jamie ustnej produkują 5 do 6 razy więcej kwasu, gdy żywią się mlekiem sojowym, w porównaniu do mleka krowiego – informuje MyHealthyNewsDaily.

Wyniki badań opublikowane w Journal of Dentistry sugerują, że mleko sojowe znacznie zwiększa ilość kwasu produkowanego przez bakterie żyjące w jamie ustnej. Kwasy w jamie ustnej przyczyniają się do powstawania płytki nazębnej, która osłabia szkliwo i powoduje próchnicę zębów oraz powstawanie ubytków.

Badanie zostało przeprowadzone w warunkach laboratoryjnych, więc potrzebne są kolejne badania zanim naukowcy potwierdzą, czy mleko sojowe faktycznie niszczy zęby – powiedział William Bowen, profesor mikrobiologii i immunologii na Uniwersytecie w Rochester, który nie był zaangażowany w badania. Bowen dodaje, że w badaniach nie uwzględniono roli śliny, która może mieć działanie neutralizujące.

– Szkodliwość zależy od ilości i sposobu spożycia mleka – zaznacza Bowen. Na przykład wypicie jednej szklanki mleka sojowego, najlepiej przez słomkę, nie powinno mieć negatywnego wpływu. Jednak pozwalanie dziecku przez cały dzień pić łykami mleko sojowe z butelki, może być niekorzystne w przeciwieństwie do mleka krowiego, które jest znane ze swoich pozytywnych wpływów na zęby.

PAP

Share Button

Komentuj