Wyszukiwanie

dentysta warszawa praga południe

Cukier przyczyną próchnicy – WHO

Share Button

Jeśli zjadło się rano miseczkę muesli, wypiło puszkę napoju słodzonego i zjadło słodki jogurt, dzienny limit został już przekroczony – mówi Francesco Branca, dyrektorem departamentu odżywiania na rzecz zdrowia i rozwoju WHO.

Eksperci WHO powiedzieli agencji Reutera, że zalecane zmniejszenie dziennego spożycia cukru oznacza, że można zjeść go nie więcej niż ok. 50 gramów dziennie, czyli 12 łyżeczek od herbaty w przypadku dorosłych. Jest to połowa przeciętnej ilości cukru spożywanego dziennie przez dorosłych w Ameryce Północnej i Południowej.

10 proc. dziennego zapotrzebowania na energię w przypadku dorosłych to około 200 kalorii, a w przypadku dzieci – 150 kalorii.

Zmniejszenie spożycia cukru do mniej niż 5 proc. dziennego zapotrzebowania na energię dałoby jeszcze lepsze rezultaty – dodają eksperci.

Według prof. Toma Sandersa, eksperta ds. żywienia w londyńskim King’s College, “cel 10 proc. bardzo łatwo osiągnąć, unikając słodzonych napojów”. Ale zmniejszenie spożycia cukru do 5 proc. jest o wiele trudniejsze – oznacza że nie można zjeść żadnego ciasteczka, herbatnika i nie wolno też pić słodkich napojów.

Wszyscy powinni zmniejszyć spożycie cukru do mniej niż 10 proc. zapotrzebowania na energię

Walka z nadmierną konsumpcją cukru ma swoje uzasadnienie w zapobieganiu cywilizacyjnym chorobom przewlekłym, jak cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe (m.in. arterioskleroza), czy też rakowi. Choroby te są według WHO przyczyną przedwczesnej śmierci 16 mln ludzi rocznie.

WHO przypomniała, że ogromna część spożywanego obecnie cukru ukryta jest w produktach wcale nieuważanych za słodkie, a zawierających cukier. Jak wskazał Branca, “jedno z badań pokazuje, że w USA 80 proc. żywności sprzedawanej w sklepach wielkopowierzchniowych zawiera cukry ukryte”.

Cukier przyczyną próchnicy – rządy w końcu reagują

W niektórych krajach rządy już zareagowały na problem, jakim jest nadmiar cukru w żywności. W Ekwadorze producenci muszą stosować kolorowe oznaczenia informujące nabywców o zawartości tłuszczu i cukru w produktach spożywczych.

WHO zaleca krajom członkowskim “podjęcie dialogu z przemysłem rolniczo-żywieniowym w celu zmniejszenia ilości cukrów ukrytych w składzie produktów”. Chodzi o cukry dodawane w przemysłowej produkcji do produktów żywnościowych.

Spożycie cukru bardzo różni się na świecie. W niektórych krajach Europy, jak Węgry i Norwegia, wynosi ono 7-8 proc. dziennego zapotrzebowania. Z kolei w Hiszpanii i Wielkiej Brytanii sięga aż 16-17 proc. Wielkie znaczenie ma spożycie cukru w przypadku dzieci. W Danii, Słowenii i Szwecji wynosi ono 12 proc., podczas gdy w Portugalii sięga 25 proc.


Źródło: PAP

Share Button

Komentuj