Jeżeli ząb jest bardzo mocno uszkodzony, to nie znaczy, że trzeba go koniecznie usunąć – odpowiedzią może być anatomiczna odbudowa zęba. W dzisiejszych czasach istnieją metody, dzięki którym możliwe jest całkowite odbudowanie zęba. Warto się z nimi zapoznać, aby wiedzieć który sposób odbudowy zęba będzie najlepszy.
O odbudowie zęba mówimy, kiedy jego korona jest w znacznym stopniu uszkodzona wskutek urazu, próchnicy lub leczenia kanałowego. Korona zęba może być odbudowana na kilka sposobów w zależności od stopnia jej zniszczenia.
Anatomiczna odbudowa zęba – zalety
Zalet wynikających z odbudowy zęba jest bardzo wiele. Oczywiście są one zależne od rodzaju materiału, z którego ząb został odbudowany. Wszystkie materiały przeznaczone na odbudowę zębów, łączą podobne zalety, które różni jedynie czas utrzymywania się.
- Estetyka – ta zaleta jest najważniejsza. Zęby wyglądają niemalże tak samo, jak naturalne. Są wykonane z bardzo dużą dokładnością o szczegóły oraz z dbałością o najmniejsze detale.
- Trwałość – niektóre materiały są mniej trwałe niż inne, jednak efekty każdej odbudowy zęba powinny utrzymywać się minimum 5 lat.
- Odporność na przebarwienia – wiele materiałów, z których odbudowywane są zęby są bardzo odporne na przebarwienia. Należy je dokładnie sprawdzać, ponieważ zdarzają się takie, które zabarwiają się bardzo szybko.
- Brak objawów alergicznych – w tym przypadku również należy powiadomić lekarza o uczuleniach i alergiach, aby materiał, który zostanie użyty do odbudowy zęba nie uczulał pacjenta.
Anatomiczna odbudowa zęba – Kiedy warto?
Wskazaniami do odbudowania zębów są:
- uszkodzenia mechaniczne zęba (złamania, ukruszenia);
- słaba korona zęba;
- nieprawidłowy wygląd korony zęba;
- brak możliwości wypełnienia;
- leczenia kanałowe;
- poprawa wyglądu zębów.
Zapraszamy do zapoznania się z efektami pracy Naszych Lekarzy w Galerii Metamorfozy.
Studio Uśmiechu MM Dent