Wyszukiwanie

blog stomatologiczny nanoseby warszawa praga

Zęby z nanokryształów

Share Button

Niemieccy naukowcy z Otto – Schott – Institute wpadli na pomysł, jak sprawić, aby protezy dentystyczne wyglądały bardziej naturalnie.

Zęby mają być wykonywane z nowoczesnego materiału – bezbarwnego szkła ceramicznego o strukturze nanokryształów.

Materiał, w którego składzie znalazły się m.in.: magnez, glin i dwutlenek krzemu, wykazuje bardzo wysoką wytrzymałość, co daje znaczne szanse na zastosowanie go w stomatologii.

Jak dowiodły przeprowadzone badania, jego wytrzymałość jest pięciokrotnie wyższa niż w przypadku standardowej ceramiki stosowanej w dentystyce.

Niemniej istotna okazała się inna cecha ceramiki z Jeny – pod względem wizualnym zęby z nanokryształów bardzo przypominaj a naturalne zęby.

Charakteryzując opracowany materiał, jeden z jego twórców, dr Christian Rüssel, zapewnia, że: jest on produkowany według precyzyjnie określonego schematu, w którym istotną rolę odgrywa temperatura. Składniki materiału są topione w około 1500°C, a uzyskany w ten sposób materiał jest schładzany i przycinany. W dalszej kolejności jest on topiony raz jeszcze i chłodzony. Na koniec, dzięki kontrolowanemu ogrzewaniu do temperatury około 1000°C, tworzą się nanokryształy, zapewniające ceramice niezwykłą wytrzymałość. To jednak nie gwarantuje pełnego sukcesu, ponieważ zbyt silnie skrystalizowany materiał rozprasza światło, przybierając mętny, nieprzezroczysty wygląd.

Tajemnica szkła ceramicznego z Jeny leży w konsystencji nanokryształów – ich rozmiar nie przekracza 100 nanometrów, co oznacza, że są one zbyt małe, by znacząco rozpraszać światło. Dzięki temu nasza półprzezroczysta ceramika bardzo przypomina naturalne zęby.

Materiał nanokryształowy nie został jeszcze jednak wprowadzony do praktyki stomatologicznej, cały czas trwają nad nim badania.

Studio Uśmiechu MM Dent

Powiązane usługi Studia Uśmiechu MM Dent

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Studia Uśmiechu MM Dent:

 • Warto także zapoznać się z naszymi PROMOCJAMI

Źródło:
Dentonet.pl

Share Button

5 Comments

  1. Dr. MMDent

   Będziemy monitorować postępy w rozwoju tej technologii i informować na bieżąco na naszym blogu.

   Pozdrawiamy

   Zespół MM Dent

 1. Temat jest dość interesujący, ciekawe jak z ceną? Wydaje mi się, że to jest główny problem obecnie z protezami – nie każdy sobie może na nie pozwolić.

Komentuj